Бронзова статуя, красила фоайето на първа класа на борда на „Титаник“, бе намерена в близост до останките до кораба при експедиция до дъното на Атлантическия океан. „Диана от Версай“ последно е била документирана от изследовател през 1986 г., но от старата снимка никога не се разбира точното ù местоположение и затова е смятана за безвъзвратно погълната от океанското дъно, отбелязва „Вашингтон Поуст“.
Статуята на римската богиня на лова Диана е висока около 61 сантиметра. От архивни кадри от борда на „Титаник“ става ясно, че се е намирала на пищна полица във фоайето на пътниците от първа класа.
Сега статуята има ясни изображения, а кадрите са част от общо 2 млн., направени на останките на луксозния лайнер. Руините на потъналия преди 112 години кораб са собственост изцяло на компанията „RMS Titanic Inc.“, базирана в Грузия. Това лято компанията е изпратила първата изследователска експедиция дотам от 2010 г. насам и деветата от първото им гмуркане през 1987 г. Мисията е продължила 20 дни с участието на 50 души екип и нови технологии, които позволяват изображения с много висока резолюция.
Намирането на статуята на Диана е вълнуващ момент, отбелязват от „RMS Titanic“, но милионите кадри документират още разруха. Част от парапета на носа се е отчупил и сега се намира на дъното, показват кадрите. Това се е случило някога през изминалите две години, тъй като на кадри от 2022 г. парапетът е цял.
„Титаник“ остарява като баба, която обичате и не искате да си тръгва“, коментира Джеймс Пенца, изследовател от „RMS Titanic“, който участва в експедицията.
Промените е невъзможно да бъдат спрени, казва той, останките „се връщат към природата с всеки изминал ден“.
Пенца сравнява откритието на статуята с търсенето на игла в купа сено – водата на дъното е напълно черна и останките се изследват единствено през камерата на подводницата, но за целта трябва да се мине точно над нея, разказва изследователят. След като установяват възможния периметър, Диана се показва чак последния ден, когато екипът има не повече от 20 минути за едно последно търсене. При това едва не са я пропуснали, тъй като бронзът се слива с цвета на пясъка, а и самата статуя била с променен ъгъл спрямо снимката от 1986 г.
Никакви артефакти от кораба не са били изнесени на повърхността, казва Пенца. Първоначалните планове не са били такива, но са се променили след смъртта на директора на подводните проучвания Пол-Хенри Наржеолет. Той бе част от екипажа на подводницата „OceanGate“, която имплодира през 2023 г., и тъкмо той е трябвало да води експедицията това лято.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение