На Марс някога е имало атмосфера, подходяща за живот на повърхността, но заради мощни слънчеви бури тя е била отнесена, сочат нови разкрития на НАСА за Червената планета. Изследването дава отговор на въпроса като тя се е превърнала в сухата и студена пустиня, която е днес.
В ранната си история, преди около 4 милиарда години, Марс е бил много по-топъл и влажен – и далеч по-обитаем. Но от един момент е започнал интензивно да изсъхва и е станал много по-студен, заради което и възможността за живот е станала минимална, ако въобще съществува.
Космическият апарат „Мейвън“ е открил, че йони са „напускали“ планетата много по-бързо по време на слънчеви изригвания. Сондата е заснела подобно събитие през март тази година – когато огромен масив е бил изтласкан от Червената планета в открития космос.
За разлика от Земята, Марс няма магнитни полюси, които да предпазват атмосферата му. Така и планетата е далеч по-уязвима на високоенергийните излъчвания на газ и магнитни частици от Слънцето.
Вижте компютърна симулация на описаните от НАСА явления:
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение