Броят на всички хора на Земята е силно подценен, твърдят изследователи в списание „Nature Communications“. От статистиката са изключени приблизително един милиард души, сочат изчисленията му, и същинската бройка на населението на планетата ни възлиза на около 8,2 млрд.
Причината за драстичното разминаване в данните е подценяването на броя жители в провинциалните региони, твърди Йосиас Ланг-Ритер, постдокторант в университета „Aalto“ във Финландия и водещ автор на проучването.
„Изненадахме се да открием, че хората, които живеят в провинциалните региони са много повече, отколкото сочат данните – коментира той, цитиран от изданието „Popular Mechanics“. – В зависимост от набора от данни, населението в селските райони е било подценено с между 53 до 84% през изследвания период. Резултатите са забележителни, тъй като тези данни са били включени в хиляди изследвания и широко се използват при взимането на решения, но точността им не е била систематично оценявана.“
Ланг-Ритер използва нестандартен подход, вдъхновен от опита си при управлението на водни ресурси. Той разглежда различен вид данни за населението, събрани от проекти за селски язовири – общо 300 проекта в 35 държави. Информацията обхваща от 1975 до 2010 г. и тъкмо тези данни посочват на изследователя огромните разминавания в статистиката.
„Когато се строят язовири, трябва да се наводнят огромни площи земя и хората да бъдат преместени – обяснява Ланг-Ритер. – Преместеното население обичайно се преброява много прецизно, защото компаниите, които стоят зад строенето на язовира, изплащат компенсации на засегнатите. За разлика от световните набори данни, такива местни проучвания са много по-изчерпателни, провеждат се на терен и не са изкривени от административни ограничения. Статистиката по региони след това комбинираме с информация от сателитни изображения.“
Пропускът на милиард хора вероятно се дължи на ограничените ресурси на някои държави, когато се събират данни за населението. Достъпът до много от проучените от Ланг-Ритер региони е затруднен, което допринася допълнително за разминаването.
Не всички обаче са готови да приемат метода на финландския учен. Пред „New Scientist“ Стюарт Гител-Бастен от Хонконгския университет за наука и технологии коментира, че едно изследване на селските региони при всички положения ще бъде ползотворно за академичните данни, но идеята, че са били пропуснати един милиард души звучи твърде сензационно. При преброяванията на населенията наистина е възможно да се изпуснат стотици или дори хиляди хора, но изкривяването на бройката дори с един милион – камо ли за един милиард, би променила цялата визия за населението на Земята, допълва той.
При всички положения са необходими още проучвания, които може да отнемат години.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение