Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Натюрморт с пица открит на фреска в Помпей

Лукс отпреди 2 хил. години - сребърен поднос с вино, песто, плодове и прародителя на пицата

Натюрмортът е открит в много добро състояние. Снимка: Рarco archeologico di Pompei - Натюрморт с пица открит на фреска в Помпей

Натюрмортът е открит в много добро състояние. Снимка: Рarco archeologico di Pompei

Фреска, наскоро открита на стената на къща в археологическия парк Помпей, предизвика асоциации с емблематично италианско ястие – пицата. Натюрмортът, създаден преди около 2000 години със сигурност не отговаря на изискванията на шеф готвачите, тъй като му липсват моцарела и доматен сос, но вероятно е „далечен прародител на съвременната пица“, казват Габриел Цухтригел, директор на археологическия парк.

Натюрмортът изобразява чаша с вино, сребърен поднос и множество плодове, от които до момента разпознати са само нар и фурми. Въпросната „пица“ представлява плоска фокача, върху която са наредени плодовете, а наоколо са разпръснати различни гарнитури, включително сушени плодове, клонки жълта ягода и нещо, което силно наподобява песто според първоначалните изследвания.

Фреската е открита на стена от жилищна сграда, която е била долепена към пекарна в съседство. Снимка: Рarco archeologico di Pompei

Подобни изображения са вдъхновени от „дарове на гостоприемството“, гръцка традиция от елинския период, която повелява гостите да бъдат посрещнати подобаващо. В района на Везувий са открити около 300 такива изображения, всички те изобразяващи кръгъл поднос с изкушения, но нито едно от тях не може да се сравнява по качество с новооткритата фреска, коментират археолозите.

Едно от предположенията за нестандартното гарниране на хляба идва от „Енеида“ на Вергилий – плодовете и другите дарове за гостите се полагат върху жертвен хляб, символизиращ маса. Традицията е заимствана от притчата за Троя, в която троянските герои, когато свършили запасите от плодове, започнали да ядат хляба, подложен като съд отдолу (маса) – реализация на пророчеството в епоса, че троянците ще намерят нова родина, когато „пристигнат на непознати плажове, свършат цялата храна“ и гладът им ги накара „да погълнат и масите“.

„В тази фреска намираме елинска традиция, разработена от автори от епохата на Римската империя, като Вергилий, Марциал и Филострат – коментира Цухтригел. – Мисля си за контраста между скромното и просто хранене, за хляба като слой, разделящ от едната страна пасторалното и свещеното, а от друга – лукса на сребърните подноси и изяществото. Когато подходим така към въпроса, как да не помислим за пицата, също родена като „бедно“ ястие в Южна Италия, която сега е завладяла света и се сервира в ресторанти със звезди Мишлен?“

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

ДС