Лекари в Бразилия подготвиха и осъществиха сериозен научен експеримент с цел да проверят дали молитвите помагат за оздравяване, разказва Би Би Си.
В продължение на хилядолетия вярващите в цял свят от различни религии и култури използват силата на молитвите за здраве. Учени, сред които има и немалко дълбоко вярващи хора, също са се опитвали да установят ефективността на този метод, като почти винаги са твърдели, че няма надеждни методи за измерване на ефективността на подобна намеса.
Бразилски лекари от частна болница в Сао Пауло обаче използвали сериозна научна методика по време на Ковид-пандемията, за да проверят дали молитвите помагат. Стотици пациенти, заразени с неизвестния дотогава вирус, били включени в експеримента след изричното им съгласие. В официалната документация като експериментална терапия било записано „молитва“. Експериментът продължил от септември до декември 2020 г. Той се провел по метода на рандомизираното двойно сляпо изследване с контролна група – златен стандарт за доказателства в медицината.
По това време все още не е имало специфични лекарства срещу Ковид, затова на болните така или иначе е било предлагано само симптоматично лечение. Затова и основната цел на експеримента била пределно простичка – да се провери дали молитвите ще повлияят върху по-бързото оздравяване на пациентите и дали ще намалее броят на леталните изходи.
200 пациенти на болницата с потвърдена диагноза „коронавирус“ били разделени на случаен принцип в две групи, като предварително са били изключени тези, които вече нямали шанс за оздравяване. Нито лекарите, нито пациентите били наясно кой в коя група е попаднал. Всички 200 участници получавали обичайната медицинска помощ според протокола за лечение на болни от коронавирус. Единствената разлика била, че за пациентите от едната група по време на цялото лечение, редовно, три пъти на ден са се молили лидерите на местната християнска общност.
Лекарите поискали от свещениците да са пределно конкретни в молитвите си – да молят за оцеляването на пациента, за избягване на изкуствена вентилация и по-кратко пребиваване на болния в реанимация.
В крайна сметка резултатите от клиничните изследвания в двете групи се оказали практически идентични. Молитвите не повлияли върху броя на леталните изходи, броят на починалите и в двете групи бил абсолютно един и същ – по 8 души.
Изследователите сравнили и други показатели – нуждата и продължителността на включването на болния към изкуствено дишане, прехвърляне в интензивна терапия и продължителност на лечение в реанимация, както и общото време на пребиваване в болница. Разликите в резултатите между двете групи били толкова незначителни, че нито веднъж не надхвърлили статистическата грешка.
Изводът на учените е, че молитвите за оздравяване на болните от Ковид, „не са оказали никакво съществено влияние нито върху общия ефект от лечението, нито върху скоростта на оздравяване“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение