Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Научиха шимпанзе да играе „Майнкрафт“, за да го защитят (видео)

Целта е да се привлече вниманието на обществото към измирането на вида

Канзи се е научил да се придвижва в играта, да разбива блокове и да пътешества в пещерите на „Майнкрафт“. Снимка: Стопкадър - Научиха шимпанзе да играе „Майнкрафт“, за да го защитят (видео)

Канзи се е научил да се придвижва в играта, да разбива блокове и да пътешества в пещерите на „Майнкрафт“. Снимка: Стопкадър

Шимпанзе бонобо на име Канзи вече играе „Майнкрафт“ благодарение на усилията на ютюбъра Крис ДаКау, който иска да привлече вниманието на обществеността към опасността от измирането на този животински вид. Заедно с учени от изследователския институт на Айова ДаКау е подготвил за примата сензорен екран, който му позволява да играе без компютърна мишка.

Канзи се е научил да се придвижва в играта, да разбива блокове и да пътешества в пещерите на „Майнкрафт“. При това се е държал точно като човек – радвал се е на успехите си, ядосвал се е, когато не му се е получавало и дори се е обиждал на онлайн съотборника си. Той пък е научил, че е играл с маймуна едва в края на играта.

За изпълнение на игровите задания Канзи е получавал любимите си храни – ябълки, грозде и орехи. В рамките на експеримента шимпанзето бонобо е можело да играе колкото и когато поиска. Ютюбърът и ученият му подсказвали какво да прави и той се е ориентирал по думите им. Първоначално е изпълнявал съветите им, но скоро станал доста по-самостоятелен.

Канзи оборудвал и собствен „гейминг стол“ – носел със себе си стиска слама, сядал върху нея и започвал да играе.

Крис ДаКау и учените смятат, че са достигнати основните цели на експеримента. Сега, благодарение на видеото с Канзи, все повече хора са наясно с високия интелект на шимпанзетата бонобо и ще се включат в борбата за опазване на вида. В момента те са застрашени заради бракониерите. В дивата природа бонобо обитават само територията на Република Конго, където продължават да ги преследват ловци. Ако ситуацията не се промени, до 2050 г. ще умре и последното шимпанзе бонобо.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)