Събрали се няколко инженери да разменят опит и от дума на дума стигнали до въпроса колко прави три по четири.
Единият смятал, че прави 7, другият – 8, третият – 12, четвъртият – 17, петият – 34. Заспорили помежду си, всеки си мислел, че той е правият. Някои привеждали доводи в подкрепа на позицията си:
– Три плюс четири прави седем, нали така? Щом това е вярно, защо да не е вярно, че три по четири прави седем? Три и четири винаги водят до седем.
– Не, три по четири е 34, защото в него има и 3, и 4.
– Вижте, три по четири е 8, защото това е числото на съвършенството, така че то съдържа в себе си всичко, включително и три по четири.
– Стига бе, три по четири е 12, така е според таблицата за умножение.
– Таблицата за умножение е предразсъдък и опит за налагане на тоталитарен контрол върху мисълта.
– Добре, да го пробваме тогава на практика. Ето тука четири кибритени клечки, ето тука още четири, ето и още четири. Три групички по четири клечки, дайте да ги преброим – дванайсет!
– Това е единичен случай и нищо не доказва. В друг ден и с други предмети бройката може да излезе друга.
– Аз лично съм убеден, че три по четири е 17. Знам го, защото като се вгледам в себе си, като се съсредоточа истински върху числата три и четири и тяхното произведение, и в мен се появява числото 17. Такава е интуицията ми, а аз имам много силна интуиция.
– Може да е силна, ама е погрешна. Три по четири е 12.
– Глупости, нали ви обясних, че е седем.
– Осем!
– Добре, за вас може да е 12, или 7, или 8, за мен е 17. Аз не се опитвам да ви наложа моето мнение, защо вие се опитвате да ми наложите вашите? Защо всеки от вас си въобразява, че той е единствено правият, а всички други грешат? Ако някой смята, че три по четири е 7 или 12, или 34, за него може да е така. За мен си е 17.
Слушал ги, слушал един човечец, па си рекъл:
„Ето на, специалистите са на различни мнения, аз как да разбере кой е прав? И дали изобщо някой е прав? Не може само един от тях да е прав, а всички останали да грешат. Сигурно още не е открито на колко е равно три по четири, може би дори изобщо е неоткриваемо. Така че всеки може да си го пише, колкото си иска, защото и без това никой не го знае“.
Въпросът в задачата е: на кого от инженерите бихте поверили строежа на моста, по който ще минавате всеки ден?
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение