НДК: Гений под музикалния диктат на Сталин и Жданов

Събитията в Двореца на културата от 9 до 14 април 2019 г.

Генадий Рождественски дирижира премиерите на важни произведения като Четвърта симфония на Прокофиев, операта „Нос“ на Шостакович по едноименното произведение на Гогол и симфонии на Шнитке.  - НДК: Гений под музикалния диктат на Сталин и Жданов

Генадий Рождественски дирижира премиерите на важни произведения като Четвърта симфония на Прокофиев, операта „Нос“ на Шостакович по едноименното произведение на Гогол и симфонии на Шнитке. 

Предстоящи събития в НДК

9 април, вторник

„Изкушението Павел Койчев“, прожекция на филма на Владимир Люцканов, част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 17,30 ч., кино „Люмиер Лидл“

***

Затворено събитие на Национален младежки форум – 18ч., Литературен клуб „Перото“

***

„Ицхак“, прожекция на филма на Алисън Черник, част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 18,45 ч., кино „Люмиер Лидл“

***

Bookshop 300×250 3

„За теб“, спектакъл на Яна Борисова – 19 ч., Театър „Азарян“

***

„Пъстър живот: Василий Кандински“ и „Купка – другата история на модернизма“, прожекции на филмите на Карлос Франклин и Жак Льоий, част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 20,30 ч., кино „Люмиер Лидл“

10 април, сряда

„Йонас Кауфман: Тенор за вечността“, прожекция на филма на Джон Бридкът, част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 18,30 ч., кино „Люмиер Лидл“

***

„Романът на Яворов, първа част“, представяне на книгата на Михаил Кремен – 19 ч., Литературен клуб „Перото“

Вижте още: СВИДЕТЕЛ ОТ ПЪРВИЯ РЕД

***

„Малките неща“, спектакъл на Ирина Голева – 19,30 ч., ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс

***

„Моята музика“, концерт на Стефан Димитров по случай 70-годишния му юбилей – 20 ч., зала 1

С участието на Богдана Карадочева, Васил Найденов, „Тоника СВ“, Тони Димитрова, Слави Трифонов и „Ку-ку бенд“, „Трамвай №5“, „Ритон“, братя Аргирови, Георги Мамалев, Йорданка Христова, Михаил Белчев, Кристина Димитрова, Прея, „Бон Бон“.

***

„Роден – Божествен – Ад“, прожекция на филма на Брюно Авейан, част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 20,30 ч., кино „Люмиер Лидл“

11 април, четвъртък

Радио асамблея на Европейския съюз за радио и телевизия, организирана от БНР – 9 ч., зала 7

Конгресът продължава и на 12 април.

***

„Музика и власт“, прожекция на филма на Мария Щодмайер и Иза Вилингер, част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 18,30 ч., кино „Люмиер Лидл“

***

„Народни будители“, концерт на 144 СУ – 18,30 ч., зала 2

***

„(Не)преходни промени“, представяне на книгата на Рандал Бейкър – 18,30 ч., Литературен клуб „Перото“

***

„Катерина Евро… И още нещо“, представяне на биографията на Катерина Евро – 19,30 ч., Клуб 1

С участието на Мартина Вачкова, Виктор Калев, Камен Воденичаров, Любен Чаталов и Георги Мамалев.

***

„В търсене на Ингмар Бергман“, прожекция на филма на Маргарете фон Трота, част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 20,30 ч., кино „Люмиер Лидл“

12 април, петък

„Ендоурология и минимално инвазивна хирургия“, симпозиум на ВМА – 8 ч. зала 6

Конференцията продължава до 13 април.

***

Международна конференция за замърсяването на въздуха – 9,30 ч., зали 8 и 9

***

Честване на 50-годишнината от създаването на ДП „Ръководство на въздушното движение“ – 19 ч., зала 3

***

„Червената палка“, прожекция на филма на Брюно Монсенжон, част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 19 ч., кино „Люмиер Лидл“

Филмът търси обяснение за един удивителен парадокс – от 1917 г. до 1990 г., в условия на изключителни материални и психологически трудности в СССР, дори терор, процъфтява една от най-богатите и най-наситени музикални дейности през XX в. Брилянтни изпълнители, велики композитори и забележителни оркестри се изявяват през тези 70 години в опасни и несигурни условия, които са понякога гротескни, но винаги ужасни. Историята на този период е темата на този филм, разказана от онези, които са я преживели, а главният сред тях е руският диригент Генадий Рождественски.

Роден през 1931 г., син на диригент и певица, той е в основата на тази епопея: и Прокофиев, и Шостакович, и Шнитке му посвещават творби, той дирижира премиерите на важни произведения като Четвърта симфония на Прокофиев, операта „Нос“ на Шостакович по едноименното произведение на Гогол и симфонии на Шнитке. Работил е с най-големите изпълнители, сред които Ойстрах, Гилелс, Рихтер и Ростропович. Освен това преживява тиранията на всевластния Съюз на композиторите, абсурдите на Госконцерт, първите турнета в чужбина, преследването на музиканти евреи, музикалния диктат на Сталин и Жданов, подмолния ежедневен терор… Устни разкази, архиви и музика са съставките, с които е пресъздадена тази необикновена творческа и историческа картина.

***

„Тотална щета“, спектакъл на Ани Васева – 19,30 ч., ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс

С участието на Леонид Йовчев и Галя Костадинова.

***

„Бягай“, прожекция на игралния филм на Матей Генчев – 20 ч., зала 1

История за група тийнейджъри, които откриват в стар джобен часовник мистериозна тайна, водеща след себе си опасни и вълнуващи приключения.

***

„Азбуката на Грийнауей“, прожекция на филма на Саския Бодеке, част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 21 ч., кино „Люмиер Лидл“

13 април, събота

„Хигинботъм: вдъхновяващи гласове“, прожекция на филма на Филип Рейпенс и Лоик Поршер, част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 12,30 ч., кино „Люмиер Лидл“

***

„Ленард Бърнстейн: Разделният Гений“, прожекция на филма на Томас фон Щайнекер , част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 17,45 ч., кино „Люмиер Лидл“

***

„Американско огледало“, прожекция на филма, част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 19,15 ч., кино „Люмиер Лидл“

***

„Спасяването на Банкси“, прожекция на филма, част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 21 ч., кино „Люмиер Лидл“

14 април, неделя

Инвеститорски форум – 8,30 ч., зала 3

***

„Музеят Прадо Мадрид“, прожекция на филма на Ралф Плегер, част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 13 ч., кино „Люмиер Лидл“

***

Концерт на Фондация „Българско танцово изкуство“, част от Фолклорна танцова панорама 2019 – 14 ч., зала 1 на НДК

***

„Наклонени кули“, прожекция на филма на Башя и Леонард Мишински, част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 14 ч., кино „Люмиер Лидл“

***

„Да откраднеш Роден“, прожекцията е част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 15,15 ч., кино „Люмиер Лидл“

***

„Барнет Нюман и краят на страха“, прожекция на филма, част от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 17 ч., кино „Люмиер Лидл“

***

Концерт на фондация „Българско танцово изкуство“, част от Фолклорна танцова панорама 2019 – 19 ч., зала 1 на НДК

***

Церемония по връчване на наградите на фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 19 ч., кино „Люмиер Лидл“

***

Прожекция на филма, награден от фестивала за документално кино „Мастър ъф арт“ – 20 ч., кино „Люмиер Лидл“

ДС