След една година Националният дворец на културата няма да е същият. Не мрачно, а приветливо и светло централно фоайе, кафенета и места за срещи, преобразени кулоари – днес обширни неефективни пространства, подновени тераси и панорамен ресторант… И няма повече да се губим в опит да открием залата си сред обърканите ескалатори, стълбища и полуетажи! Промяната е част от плана за преустройство и адаптация на основната сграда на НДК заради предстоящото през 2018 г. председателство на Съвета на ЕС в страната ни. Идеята обаче е още по-глобална – не просто България да предложи на най-високия европейски форум перфектно организирани събития, но и Дворецът да се превърне в един от най-модерните конгресни центрове в света, както и в притегателен център за софиянци и гостите на столицата.
Стойността на проекта е 20 милиона лева, но нужните средства най-вероятно ще се увеличат. Същинските строително-монтажни дейности се очаква да започнат в началото на 2017 г., а начинанието трябва да е приключило до края на септември. Един от най-важните аспекти на преустройството всъщност е гаранцията от изпълнителите „Галчев Инженеринг“, че работата им по някакъв начин няма да пречи на културната програма на НДК.
Дворецът преминава от аналоговата ера в дигиталния свят, посочи пред журналисти в сряда директорът на институцията Мирослав Боршош. Той обясни, че през 2018 г. предстои най-важните мъже и жени в Европа да решават нашето бъдеще в центъра на София – и за това е необходимо да им се създадат условия.
Ако всичко бъде изпълнено, както е според идейния проект – не само България ще е достоен домакин на Съвета на Европейския съюз, но и София ще има ново бижу (както знаем, НДК редовно попада в световни класации по неефективност и грозота. Току-виж бъде избавен от тези етикети).
Smart НДК
НДК да се превърне в модерна, умна и иновативна сграда – това е целта, поставена от ръководството, изпълнителите и автора на проекта, архитект Любомир Станиславов.
В Двореца ще бъде въведена система за глобален контрол от най-ново поколение; цялостно ще се преосмислят пространствата с оглед на функционалността и сигурността; ще се премине към драстично по-икономични отопление и осветление (над 15-те хиляди крушки в Източната и Западната галерии например ще бъдат подменени с LED осветление, което ще позволи НДК да свети всяка вечер, а не само за провеждани вътре събития).
Сред ключовите елементи е и оптимизирането на информационната система. Както е известно, почти няма гост на НДК, който да не се е губил из коридорите и етажите поне веднъж. Създателите на проекта сега обещават: край на безцелното лутане и отчаяно търсене на човек, който да ни упъти.
Екипът на арх. Станиславов третира още фасадата като паметник на културата – въпреки че тя няма такъв статут. Идеята е да бъде запазен видът ѝ в момента. В него все пак са добавени и нови елементи, но те запазват настоящия цялостен облик. Ще бъде оптимизирано още и външното осветление, инсталирано преди няколко месеца. То вече действа и в синхрон с изградения съвсем наскоро CityScape Sign на София до централния вход – озеленения кът с името на града на кирилица и латиница.
Конгресен център от най-високо ниво
Основната задача пред проектантите и строителите преди всичко е създаването на комфортни условия за българското председателство на Съвета на ЕС. Очаква се за тези шест месеца през 2018-а през Двореца да преминат повече от 20 хиляди души, сред които почти всички президенти и премиери в Европейския съюз, да се проведат повече от 300 срещи, да пристигнат журналисти и гости от целия континент. Е, според идейния проект от НДК не смятат да се изложат с подготовката си.
Сърцето на Председателството ще е сегашната Зала 3, където всъщност бяха събрани и репортерите за представянето в сряда. От сегашното мрачно, изкорубено, с висящи от тавана кабели помещение ще бъде изградена по-голяма, по-удобна и по-функционална зала от тази на Съвета на Европейския съюз в Брюксел в момента.
Тя ще бъде организирана по всички дипломатически стандарти, с необходимите концентрични кръгове, няколко екрана, балкони и съвременно оборудване. Прилежащи ще бъдат и две допълнителни, по-малки зали с подвижно обзавеждане, които ще може да се ползват за заседания или хранене.
Моля, влезте в НДК
Фоайето пред пленарната зала (днес човек определено не изпитва вътрешна потребност да го пресича сам на тъмно) ще се направи пълна подмяна на настилките и облицовките и ще се окачи нов таван. В допълнение към новото LED осветление мястото би трябвало да стане далеч по-приветливо, както и да предлага Lounge-зони, кафенета, места за отдих…
По отношение на храненето – напълно реконструиран ще бъде панорамният ресторант, ще се подновят терасите, така че да може да се ползват дори при лошо време. Общата цел е тези открити пространства да са естествено продължение на зоните за отдих вътре, но да откриват и гледка към града (който е бил там, знае, че от върха на НДК се открива изключителен изглед над София).
И отново – макар този ремонт да е по повод Председателството на Съвета на ЕС, неговата по-обща и дългосрочна цел е да се накарат обикновените хора да гостуват в НДК. Както арх. Станиславов коментира, днес при хубаво време паркът пред Двореца е пълен с хора, но малцина имат желание да влязат в сградата – и това трябва да се промени.
Никой не знае какво има в сградата…
Още няколко допълнителни детайла – ремонти ще бъдат направени на залите 7, 8 и 9, както и на двете галерии. Зала 6 ще бъде преустроена в място за пресконференции и ще е непосредствено свързана с новия пресцентър на НДК, на три нива и пригодена за до 300 журналисти. А над вход А6 при южната фасада, откъдето ще става достъпът на делегати от най-високо ниво (премиери и президенти), ще се издига нова козирка с метална конструкция и стъклено покритие.
Така и, както някога е бил замислен Дворецът, етажите от първи до четвърти ще бъдат запазени за културни събития. Петият и нагоре пък ще са запазени за конгресна дейност – а след представянето на Председателството биха могли да се отдават и под наем, съответно да носят допълнителни приходи на НДК и държавата.
Но има и много неизвестни, каза в заключение Мирослав Боршош. Сумата от 20 милиона, за която е сключен договорът, може и да нарасне – да не говорим, че от нея досега са договорени само 17 млн. лв. Не е ясно и какво точно има в сградата. Ремонти почти не са правени от строежа ѝ от времето на Людмила Живкова, от над 35 години. Никой не знае на практика какво ще излезе, когато започне разбиването на стени и свалянето на тавани…
На хартия обаче всичко изглежда прекрасно замислено. Със спънки или не, можем само да се надяваме, че след по-малко от една година ще стъпим в съвсем нов и невъобразим доскоро НДК.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение