Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

„Не поглеждай нагоре“ – пародия на нашето бездействие към климатичната криза

Учени и активисти в защита на филма на „Нетфликс“, хладно посрещнат от критиците

В „Не поглеждай нагоре“ двамата учени водят отчаяна битка да привлекат вниманието на политиците и медиите към комета, приближаваща Земята. Снимка: „Нетфликс“ - „Не поглеждай нагоре“ – пародия на нашето бездействие към климатичната криза

В „Не поглеждай нагоре“ двамата учени водят отчаяна битка да привлекат вниманието на политиците и медиите към комета, приближаваща Земята. Снимка: „Нетфликс“

„Не поглеждай нагоре“, филмът със звезден състав, който се очерта като последния хитов филм на „Нетфликс“ за годината, се превърна в обект на спорове веднага след коледната си премиера. В сатирата на режисьора Адам Маккей двама учени всячески се опитват да ангажират вниманието на отговорните лица към опасното приближаване на комета към Земята, заплашвайки да я унищожи. Филмът не се радва на широко одобрение сред критиците, но намери подкрепа в света на алегоричните си герои – учените и активистите, посветили живота си на климатичните промени, пише „Гардиън“.

В ролите на учените, които никой не иска да слуша, са Леонардо ди Каприо и Дженифър Лорънс, тук умишлено лишени от обичайния си блясък. В ролята на президента на САЩ влиза Мерил Стрийп – очевидна пародия на Доналд Тръмп. Участват още Кейт Бланшет, Джона Хил, Тимоти Шаламе, Марк Райлънс и др.

Филмът има едва 55% одобрение от критиците в специализирания сайт „Ротън Томатоус“ – хладно посрещане на едно от най-чаканите заглавия на годината. В същата платформа публиката му дава 77%.

Макар и комедията да предизвика такива полярни реакции, наративът в нея бе определен като ежедневна реалност от климатичните учени и активистите. Дейвид Ритър, изпълнителен директор на „Грийнпийс“ за Австралия и Тихия океан, коментира в социалните мрежи, че разбира отчаянието на протагонистите в „Не поглеждай нагоре“ и намира паралела между съдържанието на филма и климатичната криза за „много, много силен“.

„Има стотици хиляди учени, активисти и хора, които организират кампании по света, те са посветили живота си на тази кауза – казва той. – Огромен брой хора ме питат какво им има на нашите политически лидери, че не разбират?

Филмът е брилянтен, смята проф. Матю Инглънд, един от основателите на изследователския център за климатични промени към университета в Нов Южен Уелс, Австралия.

„Той е пародия на нашето бездействие да разрешим климатичната криза, особено като имаме предвид консервативните правителства по цял свят и масовите медии – допълва той. – Аз много харесах филма и разбирам защо климатичните учени реагират по същия начин, докато популярните медийни издания заемат отбранителна позиция, вероятно защото са част от онова, което се критикува във филма“.

Даниел Блийкли, климатичен активист от Мелбърн, се надява „фантастичната продукция да привлече вниманието на медиите към климатичната криза“.

„Ако наистина искаме широката публика да започне да разбира сериозността и спешността на климатичната криза, нуждаем се от нашите медии, които да комуникират това ефективно“, казва той.

Вижте още: НА КОГО МУ ПУКА ЗА КРАЯ НА СВЕТА, КОГАТО СТАВА ДУМА ЗА ПАРИ

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)