Liudmil Grigor Baner

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Недялко Йорданов: Не мога без книги на площад „Славейков“

Въпреки че има таблети, смартфони, интернет... книгата си е книга, каза поетът

Недялко Йорданов показа в студиото и книги с автографи, някои от които, „истински находки“, е намерил на площад „Славейков“. Снимка: Боби Тошев/БГНЕС - Недялко Йорданов: Не мога без книги на площад „Славейков“

Недялко Йорданов показа в студиото и книги с автографи, някои от които, „истински находки“, е намерил на площад „Славейков“. Снимка: Боби Тошев/БГНЕС

Недялко Йорданов емоционално защити оставането на книжния пазар на столичния площад „Славейков“. В предаването „Тази сутрин“ на Би Ти Ви поетът заяви, че е отвратен от плановете за закриването му и ги определи като „престъпление“.

„Книгата фактически е емблемата на съвременния живот и на една държава – каза Йорданов. – Въпреки че има таблети, смартфони, интернет… книгата си е книга. Да закриеш емблематичния книжен пазар на София, на площад „Славейков“, това е престъпление. Разбира се, те съзнават, че ще има протести и казват: добре, в четвъртък и в събота, да кажем, ще има пазар, но иначе това ще е пешеходна зона, където хората ще отдъхват… Защо е нужно това? Два дни не може да има книжен пазар, самите търговци ще се откажат. Те, така и така, мизерстват, стоят денонощно да продават…“

Йорданов показа в студиото книги с автографи, някои от които, „истински находки“, е намерил на „Славейков“. Сред тях бяха пиесата на Георги Джагаров „Прокурорът“, „Буйният вятър“ от Георги Жотев, книга на Крум Вълков от ‘52-а година, надписана на критика Яко Морфов, „Под полите на Витоша“, подарена от Яворов на Андрей Протич…

Онова издание, с което никога не би се разделил пък, е „Българска христоматия“ (1884 г., съставена от Иван Вазов и Константин Величков), подарена на някогашния си собственик от Алеко Константинов.

„Така че не мога да живея без книги и не мога да се примиря с това, че може да махнат книжния пазар. Това е ужасно! – заяви Йорданов. – Колко издателства ще изпищят, къде ще си пласират книгите? Едно време, по онова време, което наричаме „гадното комунистическо“, макар че комунизъм никога не е имало и никога няма да има, когато издадеш една книга, с хонорара ти можеш да живееш примерно половин година. Сега, за да издадеш една книга, трябва да пестиш една година поне, за да може да си платиш, да издадат сто бройки и как ще ги пласираш – не знаеш.“

На финала на гостуването си поетът отправи и послание към младите – да си останат винаги българчета и дори като пораснат, да бъдат все „тези наивни, хубави, прекрасни българчета“.


Анкета. КНИЖНИЯТ ПАЗАР НА ПЛОЩАД „СЛАВЕЙКОВ“: КАКВО ДА ПРАВИМ С НЕГО?

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg