Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Негодувание срещу фаворитите за Оскар 2018

Обвинения в расизъм, плагиатство, педофилия и експлоатация на затворници за най-номинираните филми

Кадри от нарочените филми:  „Три билборда извън града“ (по посока на часовниковата стрелка), „Дюнкерк“, „Призови ме с твоето име и „Формата на водата“ - Негодувание срещу фаворитите за Оскар 2018

Кадри от нарочените филми: „Три билборда извън града“ (по посока на часовниковата стрелка), „Дюнкерк“, „Призови ме с твоето име и „Формата на водата“

Тази година битката за оскарите се очертава като най-скандалната в историята на наградите. Филми фаворити бяха уличени в расизъм, плагиатство, педофилия и експлоатация на затворници, пише „Гардиън“. В текста се споменават появилите се в медиите обвинения за „Три билборда извън града“, „Призове ме с твоето име“, „Формата на водата“ и „Дюнкерк“.

След премиерата на „Три билборда извън града“ част от американските зрители решиха, че филмът подкрепя расизма заради извънредно меката реакция на главната героиня (в изпълнение на Франсис Макдорманд) към полицая расист (Сам Рокуел) – двамата с номинации за „Оскар“. На режисьора Мартин Макдона му се наложи да защитава филма си пред критиците с обяснението, че съвсем съзнателно е искал да направи „аморална и тежка история“.

„Това не е филм за шестгодишни, ние не снимаме епизод на „Отмъстителите“, коментира режисьорът по повод на отправените забележки.

„Призови ме с твоето име“ пък разбуни духовете на по-консервативните зрители с любовните взаимоотношения между 17-годишно италианско момче и 24-годишен учен. Според някои критици филмът е чиста проба педофилия, въпреки че в Италия минималната възраст за секс по взаимно съгласие е 14 г. Противниците на филма са на друго мнение и смятат, че историята засилва негативното влияние на Холивуд, където сексскандалите и обвиненията в сексуален тормоз напоследък заливат медиите.

Филмът на Кристофър Нолан „Дюнкерк“ също не се размина с доза критика. Разказът на местен жител, че част от декорите за филма са били изработени от затворници, за да икономисат продуцентите пари, предизвика вълна от възмущение, но не много голяма.

За „Формата на водата“ на Гийермо дел Торо (с 13 номинации за „Оскар“) режисьорът и сценаристът бяха обвинени в плагиатство. Изглежда тази история до голяма степен повтаря сюжета на пиесата „Нека чуя твоя шепот“ на Пол Зиндел от 1969 година.

Вижте още: ГОЛЕМИЯТ ФАВОРИТ НА ОСКАРИТЕ С ОБВИНЕНИЕ В ПЛАГИАТСТВО

Предстои да видим дали тези, които ще изберат с гласовете си победителите, ще се повлияят от тези критики, които съвсем не винаги звучат обективно. Церемонията по раздаването на наградите „Оскар“ е на 4 март.

А отговорът на въпроса защо най-харесваните филми са засипани с обвинения изглежда ясен – те са много популярни и получиха много похвали. Миналата година „Ла ла ленд“ – филмът, взел най-много оскари, получи и много отрицателни отзиви. Живеем във време разделно, когато на всяко ясно изразено мнение се отваря с контра-мнение. И това не е само във киното – обществото изглежда все по-склонно да се разделя и противопоставя – независимо дали става дума за новоизбран президент, Истанбулска конвенция, ярък филм или дори не толкова ярък, например „Лили рибката“…

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg