Всичко хубаво предстои…

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Необитаеми острови с пингвини обложени с американски мита

Има данни, че острови без нито една човешка постройка внасят в САЩ „машини и електричество“ за милиони долари

„Днешните ни действия са сигнал за другите държави да се отнасят с нас така, както ние се отнасяме с тях. Това е Златното правило на нашата Златна епоха“, заяви президентът Доналд Тръмп. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Необитаеми острови с пингвини обложени с американски мита

„Днешните ни действия са сигнал за другите държави да се отнасят с нас така, както ние се отнасяме с тях. Това е Златното правило на нашата Златна епоха“, заяви президентът Доналд Тръмп. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Група необитаеми вулканични острови, покрити с вечен лед и дом единствено на пингвини, се оказаха сред териториите с наложени мита за внос в САЩ. Островите Хърд и Макдоналд, които се причисляват към Австралия, получиха 10% тарифи за стоките си.

Това са две от най-трудно достъпните места на света, до които може да се стигне единствено след двуседмично плаване от град Пърт на западния австралийски бряг. Те са напълно необитаеми, а последното посещение от човек там е било преди около 10 години, отбелязва „Гардиън“.

Въпреки това пингвините от островите днес се оказаха въвлечени в икономическата война на Белия дом, и Хърд и Макдоналд се озоваха в списък с „държави“, на които САЩ наложи реципрочни мита.

„Днешните ни действия са сигнал за другите държави да се отнасят с нас така, както ние се отнасяме с тях. Това е Златното правило на нашата Златна епоха“, заяви президентът при представянето на списъка си пред медиите.

Хърд и Макдоналд са част от т. нар. външни територии на Австралия, те не се самоуправляват и имат уникална връзка с федералното правителство. И други такива австралийски части се оказаха засегнати – Кокосовите (Килинг) острови, остров Коледа и остров Норфолк. Последният има население от 2188 души, намира се на 1600 километра североизточно от Сидни и получи мито от 29%, 19 пункта по-високо в сравнение с останалите австралийски територии. През 2023 г. остров Норфолк е изнесъл стоки на стойност 655 хил. щатски долара за САЩ, като основният му износ е на кожени обувки, сочи публичната статистика в страната, но тя не отразява действителността, посочи управителят на Норфолк Джордж Плант. Според него островът не изнася нищо за САЩ, нито Америка има наложени мита за внос.

„Никъде на Земята не е безопасно – коментира австралийският премиер Антъни Албанезе и допълни, че наложените тарифи не са акт на приятелство. – Не съм съвсем сигурен, че остров Норфолк може да се конкурира търговски с гигантската икономика на Съединените щати, но това просто е показателно, че никъде на Земята няма спасение.“

Президентът показа специално подготвен списък с митата за съответните държави. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Статистическите данни за износа от остров Хърд и островите Макдоналд са още по-озадачаващи. На територията няма сгради или човешки жилища, но според данните за износа от Световната банка, САЩ са внесли продукти на стойност 1,4 млн. щатски долара от остров Хърд и островите Макдоналд през 2022 г. Почти цялата сума е вписана като внос на „машини и електричество“.

Едни от най-високите мита – 37%, са наложени за остров Реюнион в Индийския океан с население от около 800 хил. души. Той е сред териториите на Франция. С 10% са обложени стоките от архипелага Свалбард, най-северната част на Норвегия на около 700 км от северните брегове на страната и на около 650 км от източните брегове на Гренландия. Населението е 2787 души. Украйна също е получила 10%. Русия не присъства в списъка с държави с наложени мита. Kaтo чacт oт Eвpoпeйcĸия cъюз, Бългapия, Гъpция и Pyмъния щe бъдaт зaceгнaти oт дoпълнитeлнo митo в paзмep нa 20%, ĸoeтo зaeднo c yнивepcaлнoтo вoди дo oбщa cтaвĸa oт 30% въpxy вcичĸи наши cтoĸи, влизaщи нa aмepиĸaнcĸия пaзap.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)