Апел на оперна певица, опасяваща се от нежелана бременност, най-накрая бе прочетен – повече от три века след като е бил изпратен до предполагаемия баща на детето. Това е едно от хилядите недоставени писма от XVII век, открити в кожен сандък, където са съхранявани в продължение на стотици години в Холандия.
Багажът е бил представен на пощенски музей в Хага през 1926 г., но 2600-те писма, 600 от които са все още неотворени, чак сега ще бъдат изследвани от международен екип учени, разказва британското издание „Дейли Телеграф“.
Проектът се нарича „Подписани, подпечатани и недоставени“. Писмата в него хвърлят светлина върху скандалите, интригите и ежедневието на европейците в края на XVII и началото на XVIII век. Сред тях е и призив от името на „общ приятел“ към заможен еврейски търговец в Хага – който говори за холандска оперна певица, заминала за Париж и там открила, че е бременна.
„Можете да отгатнете без затруднение истинската причина за нейното отчаяние – пише в писмото. – Не мога да го излагам в твърде много думи; това, което е необходимо да ви кажа, е, че е прекомерно. Замислете се върху него и я върнете към живота.“
Писмото е маркирано niet hebben, което означава, че получателят е отказал да го приеме – най-вероятно защото е предполагал съдържанието му.

Eдно от писмата в колекцията.
Всички тези недоставени писма са поставени в куфара от Саймън де Бриен и съпругата му Мария Жърмейн, пощенски директор и неговата любовница, впоследствие съпруга. Техните надежди са били получателите все някога да дойдат и да си ги поискат, като, естествено, си платят и съответната такса.
Написани на шест езика, сред които френски, холандски, испански и латински, писмата са подписани от хора с крайно различен път в живота – аристократи, шпиони, любовници, търговци, дори селяни.
„Много от тези хора са едва грамотни – казва Ребека Аренд от университета в Йейл. – Някои са дело на професионално наети писари, но авторите на повечето просто фонетично са изписвали думите на своите диалекти.“
600 писма са все още неотворени. Онези, които са с восъчен печат, ще бъдат сканирани със съвременни технологии, така че съдържанието им ще може да бъде проучено и самото писмо да остане непокътнато.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение