Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

„Нетфликс“ ще спаси Холивуд, вярва шефът на компанията

Не всички могат да се разходят до киното, хората искат филми у дома, казва Тед Сарандос

Режисьорите имат остаряло схващане за киното, смята Тед Сарандос, главен изпълнителен директор на „Нетфликс“. Снимка: ЕПА/БГНЕС - „Нетфликс“ ще спаси Холивуд, вярва шефът на компанията

Режисьорите имат остаряло схващане за киното, смята Тед Сарандос, главен изпълнителен директор на „Нетфликс“. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тед Сарандос, шеф на „Нетфликс“, сподели вярата си, че стрийминг услугата му спасява Холивуд. В интервю за списание „Тайм“ главният изпълнителен директор на компанията отклони въпроса дали „Нетфликс“ съсипва Холивуд.

„Нетфликс“ е компания, фокусирана върху потребителите – коментира Сарандос. – Наистина се вълнуваме да им предоставим програма по начина, по който те искат да гледат.“

Като пример за успешната стратегия на компанията си той изтъкна състоянието на световния боксофис, където малко филми успяват да се наложат като печеливши фаворити на публиката.

„Какво ни казва това? – пита Сарандос. – Какво се опитват да ни кажат потребителите? Че искат да гледат филми у дома. Студиата и киносалоните са в спор за запазването на този 45-дневен прозорец, който обаче е несъвместим с потребителското преживяване.“

Въпреки това „Нетфликс“ не е напълно откъснат от бизнеса с гледането на филми на голям екран – компанията притежава два киносалона в Лос Анджелис и Ню Йорк, единият купен, за да се предотвратят планове за събарянето на сградата и превръщането ú в супермаркет.

„Не сме го спасили, за да спасим кинобизнеса, а да запазим кинопреживяването“, уточнява Сарандос.

Освен това салоните имат и стратегическо значение – за да бъде един филм достоен за големите награди, като оскарите например, има изискване да е вървял на голям екран за определен период. Колкото до ходенето на кино, режисьорите трябва да променят нагласата си, вярва шефът на „Нетфликс“:

„Режисьорите растат с мисълта: „Искам да правя филми на гигантски екрани и непознати да ги гледат, да вървят по два месеца в салоните, публиката да плаче и да разпродава билетите. Това е остаряло схващане. Ако имаш достатъчно късмет да живееш в Манхатън и може да се разходиш до киното, за да гледаш филм, това е чудесно. Но по-голямата част от хората в страната не могат.“

По тази причина Холивуд трябва да се адаптира и да не настоява да прави филми единствено с идеята да се гледат на големия екран, вярва Сарандос.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)