Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Николай Овчаров демонстрира как са се правели жертвоприношения на Перперикон

Два новооткрити олтара добавят нови щрихи към картината на живота на траките в региона

По думите на проф. Овчаров въпросният олтар е свързан с храмовете от III-IV век, които се проучват в Южния квартал през последните години и очертават т.нар. Ареа Сакра. Снимка: Стопкадър - Николай Овчаров демонстрира как са се правели жертвоприношения на Перперикон

По думите на проф. Овчаров въпросният олтар е свързан с храмовете от III-IV век, които се проучват в Южния квартал през последните години и очертават т.нар. Ареа Сакра. Снимка: Стопкадър

Два олтара, единият от които е бил за кървави жертвоприношения, откри екипът археолози, воден от проф. Николай Овчаров, при разкопки на Перперикон. Професорът днес направи демонстрация как се е използвал откритият олтар за кръвна дан за боговете.

Тъй като олтарът, който откриваме в момента, е от Римската епоха, ние вече си служим и с данните от тази епоха и правим сравнителна реконструкция. Касае се за неголям басейн, в който се събират около 5-7 литра течност. В края на резервоара има отвор, през който течността изтича и поема по няколко каналчета, откъдето отива до втори резервоар, от който течността също се оттича“, обясни Овчаров.

Според него това е бил олтар за подземните богове. Жреците, които са го използвали, са били облечени в черно, а жертвените животни е трябвало да бъдат с черна козина. При жертвоприношението главата на посичаното животно трябва да е била наведена надолу, за да се стича кръвта в специален басейн, уточни археологът.

Жертвали са сравнително дребни животни – кози, овце, които били приготвяни предходния ден. Задължително е било животните да са здрави, както и самото животно да отиде доброволно, а не да бъде теглено.

По думите на проф. Овчаров въпросният олтар е свързан с храмовете от III-IV век, които се проучват в Южния квартал през последните години и очертават т.нар. Ареа Сакра. Обществените олтари като този, открит при разкопките, са служели за предсказания, свързани с града и държавата. Според Николай Овчаров, през Римската епоха в домовете на богатите граждани е имало и частни олтари, в които се е гадаело за лични събития.

В Ареа Сакра попадат храмът на Тракийския конник, храмът на Митра, на Предците, неидентифицираният храм, най-вероятно на виното, който открихме преди две години, мавзолеите, които са своеобразни храмове. Очакваме да има още находки, като първите от тях са двата големи олтара за жертвоприношения. Единият се виждаше преди разкопките, но вече имаме неговата хронология“, обясни проф. Овчаров.

Според археолога олтарът се е използвал и за съхранение на свещено вино. Направен е още в края на Бронзовата и началото на Желязната епоха, тоест преди около 3 500 години. Бил е използван през целия езически период и изоставен през Средновековието.

Разкопките на Перперикон продължават, на терен работят около 60 души. Тази година сезонът ще продължи четири месеца, до началото на ноември. Отпуснатите средства са в размер на половин милион лева, като в началото на разкопките проф. Николай Овчаров обяви, че това са най-мащабните проучвания на Перперикон от 25 години насам.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС