НИМ не е имал директни договорни отношения с художника Иван Мудов, чиято инсталация бе „почистена“ само ден, след като бе разположена в откритото пространство пред музея, се казва в официално изявление на институцията. Сред отпадъците е имало метални кенчета, блистери от лекарства, стиропор, автомобилни филтри и биологични отпадъци, а някои от „боклуците“ са били новозакупени, твърдят от музея. В изявлението, изпратено до редакцията на „Площад Славейков“, се твърди, че художникът е бил предупреден, но не е предприел необходимите мерки.
„Гранични цветя“ просъществува само за няколко часа през уикенда и бе „почистена“ от служители на НИМ след негативни реакции от посетители и за да се гарантира безопасността на посетителите. Инсталацията бе част от изложбата „През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция“, част от проекта „B-Shapes – Граници, формиращи възприятията на европейските общества“, реализиран по програмата „Хоризонт Европа“. В експозицията участват и други творци, като произведенията им – разпръснати навън и вътре в музея, са били създадени специално за повода.
Вижте още: НИМ „ПОЧИСТИ” ПРОИЗВЕДЕНИЕ НА ИЗКУСТВОТО
„Гранични цветя“ обаче така и не оцеля до откриването на 8 април, като по думите на Мудов нито той, нито кураторите, са били предупредени за промяната. В резултат той оттегли две други свои инсталации, с които участваше в „През призмата на границата“.
„Важно е да се подчертае, че участието на г-н Мудов в изложбата бе осъществено по покана на един от партньорите в проекта – „Lungomare“, и НИМ не е в договорни отношения с него. Съответно, г-н Мудов не следва да предявява претенции към музея – се казва в изявлението. – Съгласно предоставената от продуцентската компания творческа концепция, г-н Мудов трябваше да представи инсталацията „Гранични цветя“, изработена от рециклирани найлонови торбички, събрани от изследваните гранични региони. За съжаление, на 5 април 2025 г. инсталацията бе реализирана с материали, които не само не съответстват на първоначалната концепция, но и представляват потенциален риск за здравето на посетителите и служителите. Сред използваните материали бяха метални кенчета, блистери от лекарства, стиропор, автомобилни филтри и биологични отпадъци.“
Несъответствието с концепцията е била предадено на Мудов и на продуцентите, но „въпреки това, инсталацията не бе приведена в съответствие с изискванията, което наложи нейното демонтиране, с цел осигуряване на безопасна музейна среда“.
Освен това значителна част от използваните найлонови торбички се оказали новозакупени, което нарушава както заявената концепция, така и екологичната политика на музея, допълват от НИМ.
„Тази ситуация е в противоречие с идеята за устойчиво използване на ресурси и измества фокуса на екологичния контекст на проекта. Действията на г-н Мудов за съжаление отклоняват вниманието от останалите участници в изложбата и компрометират същността на проекта“, пишат от институцията.
В материали, изпратени до „Площад Славейков“ от Мудов, става ясно, че концепцията му отговаря на изпълнението, поне на пръв поглед. В документите характерът на материалите не се уточнява, но се изтъква, че всички те са били събрани по време на разходките му на българо-турската граница и след това транспортирани до двора на НИМ. Провокативната инсталация цели да наблегне на факта, че 95% от пластмасата не се рециклира и да предизвика представите за „границите и отпадъците като човешки конструкти“.
КАК Е ТРЯБВАЛО ДА ИЗГЛЕЖДА ИНСТАЛАЦИЯТА С ОТПАДЪЦИ ПРЕД НИМ?
Проектът „B-Shapes – Граници, формиращи възприятията на европейските общества“ е с продължителност от 36 месеца (01.04.2023 – 31.03.2026) и цели да изследва ролята на географските граници в оформянето на възприятията на съвременните европейски общества. Той разглежда границите като ключов фактор за културните, социални и идентичностни възприятия, включително за разбирането на принадлежността и наследството. Световната пандемия от 2020 г., довела до затваряне на границите, подчерта важността на тези теми, като предизвика нови дебати за ролята на границите в съвременна Европа.
„НИМ изразява своята ангажираност към успешното реализиране на проекта B-Shapes, който има за цел да допринесе за разширяване на културното разбирателство и интеграцията в европейския контекст. С настоящото изявление Националният исторически музей категорично заявява своята позиция и запазва правото си да не предоставя допълнителни интервюта или да участва в полемики по темата“, заключават от музея.
Останалите произведения, част от „През призмата на границите“, по план трябва да останат в НИМ до края на август.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение