Курортният град Ница стана обект от списъка със световно културно наследство на ЮНЕСКО, съобщават световните агенции. Решението е взето на 44-ата сесия на Комитета за световно наследство, която тече в момента в китайския град Фуджоу.
Ница е включена в списъка като „град курорт от зимната Ривиера“. Разположен по бреговете на Залива на Ангелите, той е столица на департамента Приморски Алпи и на Лазурния бряг. Градът е основан от древните гърци през ІV в. пр. Хр. и още тогава е бил едно от големите търговски пристанища на Средиземноморието.
В списъка със световно наследство е включен и високопланинският културен ландшафт в Румъния – Рошия Монтана. В Рошия Монтана се намират най-старите и най-богати златни залежи в Европа. Там скъпоценният метал е бил извличан още в Античността.
„Планинските върхове, старинните селища и църкви, както и археологическите находки превръщат тази зона в истинска природна и историческа скъпоценност”, пише за района „Нешънъл Джиографик”.
Включването на Рошия Монтана в списъка на ЮНЕСКО може да има за Румъния и неприятни последствия. През 1999 г. канадската златодобивна компания Gabriel Resources е получила концесия за експлоатация на залежите с използване на цианиди. Множество протести на екозащитници са довели до спиране на проекта. През 2017 г. Gabriel Resources завежда арбитражен спор пред Световната банка с твърдението, че заради това решение на румънските власти е понесла загуби от 4,4 млрд. долара. Според канадците това е трябвало да се превърне в най-голямото златодобивно предприятие в Европа, тъй като ресурсите на Рошия Монтана се оценяват на повече от 300 тона злато и почти 1,5 хиляди тона сребро.
Решението на арбитражния съд във Вашингтон се очаква през 2022 г. Канадската компания обаче вече излезе с официално заявление, че включването на Рошия Монтана в списъка на ЮНЕСКО „по фундаментален начин противоречи на задълженията на Румъния във връзка с инвестициите на Gabriel Resources”.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение