Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Нобелов лауреат за мир осъден на затвор в Бангладеш

Мухамад Юнус е обвинен, че нарушава трудовото законодателство, но поддръжниците му виждат политически мотив

Мухамад Юнус e носител на Нобелова награда за мир от 2006 г. за полагането на основите на микрокредитирането и микрофинансирането в Бангладеш. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Нобелов лауреат за мир осъден на затвор в Бангладеш

Мухамад Юнус e носител на Нобелова награда за мир от 2006 г. за полагането на основите на микрокредитирането и микрофинансирането в Бангладеш. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мухамад Юнус, Нобелов лауреат за мир, бе осъден за нарушения на трудовото законодателство в Бангладеш, съобщават големите световни агенции. 83-годишният банкер е носител на престижното отличие през 2006 г. за приноса си за спасяването на милиони хора от бедност с помощта на банката си „Grameen“, но успехът му навлече и политически противници, отбелязва „Гардиън“.

Сред тях е Шейх Хасина, министър-председателката на Бангладеш, която твърди, че Юнус „смуче кръвта“ на бедните. Съдът в столицата Дака постанови, че Юнус и трима негови колеги от „Grameen Telecom“ са нарушили законите за труд в страната. Присъдата за престъпленията им е шест месеца лишаване от свобода, но и четиримата обжалват решението и са пуснати под гаранция.

Според магистратите представителите на банката са виновни, тъй като е установено, че компанията е отказала да предложи на 67 служители на „Grameen“ постоянен трудов договор. Освен това липсва осигурителен фонд, а 5% от дивидентите на компанията не са били разпределени на персонала, съгласно политиката на банката.

Юнус е сред най-отявлените противници на политическата власт в Бангладеш. Присъдата му, както и допълнителните над 100 обвинения, включително в корупция и присвояване на средства, идват само дни преди парламентарните избори в страната, насрочени за 7 януари. Опозицията вече призовава за бойкот на „едностранните избори“, тъй като повечето от опозиционните лидери са или в затвора, или в изгнание.

Икономист и предприемач, Юнус е сред пионерите на микрокредитирането и микрофинансирането в страната. Банката му отпуска заеми на предприемачи, които са твърде бедни, за да отговарят на условията за традиционни банкови заеми. Скоро след като става лауреат на Нобеловата награда, Юнус се заиграва с идеята да основе своя собствена политическа партия, но се отказва, след като не получава широка подкрепа. Въпреки това администрацията на Шейх Хасина започва серия от разследвания срещу Юнус.

През август 160 световни обществени фигури, сред които Барак Обама и Бан Ки-Мун, подписаха общо изявление, в което отричат „продължителния съдебен тормоз“ над Нобеловия лауреат.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90