Lora&Sion Paganini Baner

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Нобелова награда за физиците, уловили „най-краткия миг в историята“

Наградата си поделят трима учени за поведението на електроните, чиято скорост се измерва в атосекунди

Пиер Агостини и Ференц Крауш делят Нобела с Ан л'Юлие, една от малцината жени, отличени в сферата. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Нобелова награда за физиците, уловили „най-краткия миг в историята“

Пиер Агостини и Ференц Крауш делят Нобела с Ан л'Юлие, една от малцината жени, отличени в сферата. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Трима учени получават Нобеловата награда за физика за улавянето на „най-краткия момент в историята“. Отличието ще си поделят Пиер Агостини (Франция), Ференц Крауш (Унгария-Австрия) и Ан л’Юлие (Франция-Швеция), съобщават световните агенции.

Откритието на тримата физици се състои в създаването на изключително кратки импулси светлина, които могат да се използват за изучаване на скоростни процеси в атома, и по-конкретно да разкрият подробности за поведението на електроните. Тези процеси протичат толкова бързо, че досега учените не са имали възможност да ги разглеждат подробно, отбелязва Би Би Си.

Импулсите са толкова кратки, че предполагат измерване в атосекунди, казват от Шведската кралска академия на науките. (За сравнение: една атосекунда е съотносима към секундата така, както една секунда се отнася към около 31,71 милиарда години.)

„Днес вече можем да отворим вратата към света на електроните – заяви Ева Олсън, председател на Нобеловия комитет за физика. – Физиката на атосекундите ни дава възможност да разберем механизмите, които управляват електроните. Следващата стъпка ще бъде да ги приложим в действие.“

Проф. л’Юлие е едва петата жена с Нобелова награда за физика. Новината, че е лауреат, я достига насред лекция в Публичния университет в Лунд, Швеция, където работи, и то след няколко неуспешни опита на Нобеловия комитет да се свърже с нея. Последният половин час от лекцията е преминал много трудно, казва тя шеговито в краткия си телефонен разговор с Нобеловия комитет в Стокхолм.

Агостини, Крауш и Л’Юлие ще си поделят наградата от 11 млн. шведски крони (ок. 985 хил. щатски долара). Имената им бяха обявени във втория ден от т. нар. Нобелова седмица, в която предстои да бъдат раздадени още отличията за химия, литература и мир. Вчера двама учени си поделиха Нобеловата награда за медицина за развитието на технология, ускорила създаването на иРНК ваксини по време на Ковид-пандемията.

Вижте още: НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА УЧЕНИТЕ, УСКОРИЛИ СЪЗДАВАНЕТО НА АНТИ-КОВИД ВАКСИНА

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg