Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Нобелова награда за химия за разкритите тайни на протеините

Две отделни открития за белтъчините - включително с участието на ИИ - си поделят медала

Двете открития бяха обяснени пред обществеността на церемония в Кралската академия на науките в Стокхолм, Швеция. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Нобелова награда за химия за разкритите тайни на протеините

Двете открития бяха обяснени пред обществеността на церемония в Кралската академия на науките в Стокхолм, Швеция. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Трима учени, разкрили тайните на структурата на белтъчините, си поделят нобеловата награда за химия, заявиха от Нобеловия комитет в Стокхолм днес, 9 октомври. Половината от отличието е за американския биохимик Дейвид Бейкър, създал изчислителен дизайн на протеини, другата половина се присъжда съвместно на британския информатик Демис Хасабис и американския изследовател Джон М. Джъмпър за предсказване на протеиновата структура с помощта на изкуствен интелект, се казва в аргументацията на Кралската академия на науките в Швеция.

Нобеловият медал е за две различни, но тясно свързани открития. Дейвид Бейкър получава признанието за „почти невъзможната задача да построи изцяло нов вид протеини“, а Хасабис и Джъмпър са разрешили сложен проблем в науката, който вече 50 години занимава академичната общност – развили са модел с ИИ, който успешно предсказва структурата на почти всички познати видове белтъчини, наречени от Нобеловия комитет „химическите инструменти на живота“.

Белтъчините обикновено са изградени от 20 аминокиселини, като комбинациите от тях могат да бъдат безброй. Използвайки информацията, съхранявана в ДНК, аминокиселините се свързват заедно в дълги нишки, извиват се и създават неповторима триизмерна структура – тъкмо тази структура определя функцията на протеините, обяснява се на сайта на Нобеловите награди. Белтъчините изграждат мускулите, рогата, перата, хормоните, антителата, ензимите…

Хасабис и Джъмпър постигат нещо немислимо и с помощта на ИИ отгатват триизмерната структура на протеина, изучавайки поредността на аминокиселините. Така може да се предположи структурата на почти всички известни на човечеството 200 млн. вида белтъчини. Междувременно Дейвид Бейкър също постига нещо малко вероятно и създава белтъчини, неизвестни на науката досега. Още по-вълнуващото е, че в много случаи те имат изцяло нови функции.

Триото ще си подели парична премия от 11 млн. шведски крони (ок. 968 хил. евро). Това е третата Нобелова награда за годината, след като по-рано през седмицата бяха връчени отличията за медицина и физика. Утре предстои Нобел за литература, а в петък – за мир.

Вижте още: „КРЪСТНИКА НА ИЗКУСТВЕНИЯ ИНТЕЛЕКТ“ С НОБЕЛ ЗА ФИЗИКА

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)