Номинации „Аскеер 2019“, пълен списък

Награда за цялостен принос в театралното изкуство ще получи актьорът Иван Налбантов

Наградите „Аскеер“ ще бъдат връчени на 24 май в Театър „Българска армия“. Снимка: Емил Л. Георгиев/Площад Славейков - Номинации „Аскеер 2019“, пълен списък

Наградите „Аскеер“ ще бъдат връчени на 24 май в Театър „Българска армия“. Снимка: Емил Л. Георгиев/Площад Славейков

Фондация „Аскеер“ обяви номинациите за театралните награди „Аскеер“, които ще бъдат връчени на 24 май от Театър „Българска армия“, домакини на събитието. Връчването на наградите ще бъде предавано пряко по БНТ от 20,40 ч. Режисьор на церемонията ще бъде Иван Москов.

Номинации за наградите „Аскеер 2019“

Изгряваща звезда

Александър Кънев за ролята на Гаврюшка в „Картоиграчи“, Драматичен театър – Плевен

Америка за България

Ненчо Костов за ролята на Дебелянов в „Дебелянов и ангелите“, Драматичен театър – Пловдив, и за ролята на Васил Левски в „Наблюдателите“, Народен театър

Полина Христова за ролята на Колежки асесор Ковальов в „Нос“, Театър „199“

Сценография

Венелин Шурелов – „Опит за летене“ – Народен театър

Доза Щастие

Мира Каланова – „Дебелянов и ангелите“ – Драматичен театър – Пловдив, „Бащата“ – Народен театър

Никола Тороманов – „Дивата патица“ – Народен театър, „Развратникът“ – Театър „София“, „Наблюдателите“ – Народен театър

Костюмография

Елис Вели – „Развратникът“ – Театър „София“

Мариета Голомехова – „Нос“ – Театър „199“

Свила Величкова – „Драконът“ – ТМПЦ-Варна, „Коя гад изяде кашкавала“ – Драматичен театър – Русе, „Наблюдателите“ – Народен театър

Музика

Калин Николов – „Празникът“ – Театър „Зад канала“, „Драконът“ – ТМПЦ-Варна, „Наблюдателите“ – Народен театър

Петър Дундаков – „Портретът на Дориан Грей“ – Драматичен театър – Благоевград

Христо Намлиев – „Луда трева“ – Театър „Сфумато“, „Нос“ – Театър „199“, „Телефонът на мъртвеца“ – ТМПЦ-Варна

Поддържаща женска роля

Анастасия Лютова за ролята на Шарла Смит в „Килър Джо“, Театър „Зад канала“

Донка Аврамова-Бочева за ролята на Беатриче в „Защото на мама така ѝ харесва“, Театър „Възраждане“

Ирини Жамбонас за ролята на Елизе в „Аз обичам, ти обичаш, тя обича“, Театър „Зад канала“

Поддържаща мъжка роля

Алексей Кожухаров, Венелин Методиев, Димитър Банчев, Добрин Досев, Ивайло Христов, Красимир Василев, Никола Орешков, Петър Тосков, Симеон Алексиев, Стилиян Стоянов, Тодор Дърлянов и Троян Гогов за ролите на ангелите в „Дебелянов и ангелите“, Драматичен театър – Пловдив

Валери Йорданов за ролята на Петлето в „Опит за летене“, Народен театър

Стоян Младенов за ролята на Ансел Смит в „Килър Джо“, Театър „Зад канала“

Водеща женска роля

Василена Винченцо за ролите ѝ в „Кокошка“, Театър „Сфумато“

Илиана Коджабашева за ролята на Леа Фелт в „Спускане от връх Морган“, Народен театър

Радина Кърджилова за ролята на Сара в „Любовникът“, Народен театър

Водеща мъжка роля

Валентин Ганев за ролята на Лаймън Фелт в „Спускане от връх Морган“, Народен театър

Владимир Пенев за ролята на Андре в „Бащата“, Народен театър

Иван Бърнев за ролята на Хелге в „Празникът“, Театър „Зад канала“

Режисура

Деян Донков за „Любовникът“, Народен театър

Диана Добрева за „Бащата“, Народен театър

Явор Гърдев за „Наблюдателите“, Народен театър

Най-добро представление

„Дебелянов и ангелите“, режисьор Диана Добрева, Драматичен театър – Пловдив

„Празникът“, режисьор Явор Гърдев, Театър „Зад канала“

„Спускане от връх Морган“, режисьор Николай Ламбрев-Михайловски, Народен театър

Съвременна българска драматургия

„Дебелянов и ангелите“ от Александър Секулов, постановка Диана Добрева, Драматичен театър – Пловдив

„Наблюдателите“ от Константин Илиев, постановка Явор Гърдев, Народен театър

„Цигуларката на Бога“ от Стефан Цанев, постановка Мартин Киселов, Драматичен театър – Казанлък

Цялостен принос

Иван Налбантов

Bookshop 728×90