Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Нов живот в културата за Сточна гара

Трансформация на старата елегантна чакалня в пространство за изложби и дискусии за бъдещето на забравената сграда

Сградата, превърнала се в тих фон на градския пейзаж в София, ще се оживи през юни. Снимка: „Градоскоп“ - Нов живот в културата за Сточна гара

Сградата, превърнала се в тих фон на градския пейзаж в София, ще се оживи през юни. Снимка: „Градоскоп“

Покана към столичани да преоткрият елегантна забравена сграда на Сточна гара като пространство за изложби, инсталации и градска култура, отправят от проекта „Градоскоп“. Старата чакалня край жп линията ще заработи с нова функция. От 6 до 21 юни зданието очаква публика с поредица от събития и дискусии, посветени на културното наследство и устойчивото градско развитие.

Граждани, експерти и институции заедно ще търсят подход към дългосрочната трансформацията на изоставената гара и зоната около нея в притегателна точка за града и местните общности. Програмата се провежда под надслов „Нов живот за Сточна гара“.

Откриването е на 6 юни, петък, с представяне на инициативата, няколко изложби в сградата и парти. Програмата продължава до 21 юни с лекции, дискусии, изкуство, музика, обучения и работилници за деца и порасналите им придружители. Поставен е специален акцент върху наследството на мястото и историята на железопътния транспорт в България – представени чрез тематичните изложби „По линиите на живота“ на People of Sofia, „Развитие по осите“ и „Живи архиви“, които събират архивни материали, лични истории и визуални спомени от времето, когато гарата все още е била изпълнена с живот, до днес. Под формата на изложба посетителите могат да се запознаят и с резултати от изследванията за зоната, нуждите на гражданите от околните квартали от публични пространства, и предложенията за устойчиво развитие на неизползваната гара и постиндустриални терени около нея. Посетителите ще видят и съвременни артистични инсталации от артистите Калин Серапионов, Мирян Тодоров и Филип Бояджиев, които поставят въпроси за настоящето и бъдещето и превръщат старата гара в място за размисъл.

Търсят се дългосрочни решения за сградата на гарата и пространството около нея. Снимка: „Градоскоп“

В съботните дни тематични детски работилници ще приканват и младите жители на столицата да се включат с идеи в градското планиране – чрез творчество, игри и проектиране. Освен образователни изложби и детски събития, екипът планира фокус групи и работилници с културни мениджъри и градски активисти, тридневна академия за културни пространства, лекции за културното наследство на района и заключителна конференция с участието на институциите. На място всички посетители ще могат да се запознаят с разработената до момента концепция за Сточна гара и да дадат идеи и обратна връзка. През целия юни е активна и онлайн анкета, чрез която всеки може да сподели своите идеи и предложения за бъдещето на Сточна гара.

Чакалнята на Сточна гара е построена през 1929 г., но днес малцина се сещат за нейното съществуване, изтъкват организаторите.

Снимка: „Градоскоп“

Мултидисциплинарният екип на „Градоскоп“ изследва зоната от 2021 г. и работи с граждани и заинтересовани страни по споделена концепция за развитие на района като съвременно, достъпно и културно градско пространство, което да отговаря на нуждите на града и местните общности.

„Исторически свързана с обмена и получаване на стоки, през юни Сточна гара ще стане място за обмен на идеи и съвместно създаване на бъдещето на района“, разказва д-р арх. Ина Вълканова, председател на „Градоскоп“.

Снимка: „Градоскоп“

Инициативата за трансформация на гарата в културен център се реализира като част от международния проект New Inherit, в който „Градоскоп“ и пет европейски организации изследват устойчиви стратегии за обновяване на индустриалното наследство и превръщането му в модерни културни пространства в Германия, Испания, Италия, Белгия, Кипър и България.

Проектът се осъществяват в партньорство с НКЖИ и с подкрепата на програмата Creative Europe на Европейската комисия, Национален фонд „Култура“ и Програма „Култура“ на Столична община.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

kapatovo.bg