Претоварването с информация да бъде признато за замърсяване на околната среда, настояват учени в писмо, публикувано от списание „Nature Human Behavior“.
В момента човечеството е изложено на безпрецедентно високо количество данни, което далеч надхвърля възможността на човека да ги обработва, се казва в писмото. Резултатът от това е невъзможност за адекватна оценка на информацията и взимане на решения.
Този тип замърсяване на околната среда кара хората да ограничават социалните си дейности, да се чувстват неудовлетворени от работата си, да снижават нивото на мотивираност и да стават по-негативни. Според икономисти, загубите за световната икономика от това надвишават 1 трилион долара.
Идеята за изследване на информационното претоварване беше повдигната на среща на международна група учени през 2022 г. Европейският съюз отпусна безвъзмездна помощ от програмата за международно сътрудничество, за да може проблемът да бъде изследван в пълнота от Центъра за мрежова наука и технологии на Политехническия институт „Rensselaer“ в САЩ, ръководен от д-р Болеслав Шимански, професор по компютърни науки.
Изследователите сравняват информационното претоварване с други исторически промени в обществото като индустриализацията, която доведе до замърсяване на въздуха. Това наложи въвеждане на нови законови и икономически правила, които да се справят с проблема. Същото трябва да се приложии за „информационното замърсяване“, казват учените. Те дори въвеждат нов термин – „информационен смог“.
„Нуждаем се от по-нататъшни интердисциплинарни изследвания на информационното претоварване. Информационната екология трябва да се преподава в училище. Трябва също така да започнем разговор за законодателни възможности, подобни на Закона за чистия въздух в Обединеното кралство, приет преди десетилетия“, казва в доклада си проф. Шимански.
„Претоварването с информация може да има сериозни последици – пише д-р Кърт Бренеман, декан на Центъра за мрежова наука в „Rensselaer“. – То започва с подкопаване на нашето емоционално здраве, постиженията и удовлетворението от работата, влияе върху цели общества.“
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение