Нова екранизация на „Майсторът и Маргарита“ в Русия предизвика шумна реакция от привържениците на Путин и войната, разказва сайтът „Медуза“. Филмът, дело на режисьора Михаил Локшин, който живее в САЩ и нееднократно се е изказвал против нахлуването на Русия в Украйна, в момента е най-гледаният в Русия, но може да доведе до наказания за чиновниците от фонда за кино, които са отпуснали средства за него.
Пропагандистите и провоенните телеграм канали обвиняват Локшин в русофобия и изискват срещу него да бъде заведено дело за „фейкове за армията“, като искат и наказания за руското Министерство на културата.
Михаил Локшин още от самото начало на войната е заел категорична проукраинска позиция, което го принуди и да замине за САЩ, където е роден, въпреки успешната му кариера в Русия. (Той е режисьор на филма „Сребърните кънки“, излязъл в „Нетфликс“ през 2020 г.) Проектът за „Майсторът и Маргарита“ бе финансиран от руския „Фонд кино“ с 800 млн. рубли (малко под 10 милиона евро) още през 2018 г. Филмът е заснет изцяло през 2021 г. и е трябвало да излезе на екран през 2022, но заради началото на войната дистрибуторската компания „Юнивърсъл пикчърс“ напуска Русия и премиерата е отложена за 25 януари 2024 г.
Новата интерпретация на великия роман на Михаил Булгаков едновременно запазва остротата на първоизточника, в който се осмива съветската власт, но и предлага на зрителя нов поглед към класическия текст.
Сценаристът на филма Роман Кантор („Сребърните кънки“, „Мъртвото езеро“) и режисьорът Михаил Локшин са преосмислили романа на Булгаков с изключителна творческа свобода. Те практически са променили всичко, за да запазят основното, проявявайки пълно разбиране към смисъла на оригиналния текст.
Досега опитите за екранизация на „Майстора и Маргарита“ винаги са предизвиквали противоречиви чувства. През 1972 г. Анджей Вайда снима „Пилат и другите“, но така става ясно, че изваждането на една сюжетна линия от този полифоничен роман води до загуба на смисъла. В СССР истинско пресътворяване на романа е било невъзможно. Затова се провалят и Елдар Рязанов, и Елем Климов. През 1990 г. Юлия Кара прави опит за проникновен филмов прочит на романа, но се сблъсква с проблема на техническото безсилие. Твърде буквален се получава сериалът на Владимир Борто от 2005 г. и цялата дълбочина на романа в него изчезва.
Сега Михаил Локшин жертва точността, за да постигне смисъла, казват критиците. Сюжетът на филма се развива в Москва през 30-те години на миналия век. Известен писател се оказва в центъра на литературен скандал, свалят спектакъл по негова пиеса от сцената, колегите му демонстративно му обръщат гръб и за броени дни той се превръща в парий. Тогава се запознава с Маргарита, която става негова муза и любима. Подкрепян от нея, писателят започва нов роман, в който персонажите са хора от обкръжението му, а главен герой е загадъчният Воланд, първообраз на който става скорошен негов познат чужденец. Писателят постепенно започва да губи границата между измислица и реалност.
Оценките на критиците и публиката за екранизацията на Локшин са блестящи, но се очаква реакция от Кремъл на исканията за наказания срещу режисьора и „Фонд кино“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение