С остри думи бе посрещната новата „Снежанка“ от критиката. Филмът на „Дисни“ с участието на Рейчъл Зеглър като красивата и справедлива принцеса и Гал Гадот като Злата кралица тръгва по кината на 21 март, но първите реакции на киноспециалистите са за „изтощително ужасна нова версия“ и „мързелива и визуално отблъскваща адаптация“.
Студеното посрещане на „Снежанка“ не е особено изненадващо, като се има предвид, че филмът бе заобиколен от противоречия години преди да бъде завършен за големия екран. Още в началото имаше брожения срещу избора на Зеглър за главната роля, като за основен аргумент се изтъкваха нейните латиноамерикански корени, но истинските проблеми за продукцията настъпиха по-късно, когато тя заяви, че това ще бъде една модернизирана адаптация на добре позната приказка.
„Снежанка и седемте джуджета“ не просто въвежда първата „Дисни“ принцеса през 1937 г., но и се превръща в културен феномен от нова величина – Снежанка е първата фикционална героиня, която получава своя собствена звезда на Алеята на славата в Холивуд. Образът на принцесата е изграден по приказка на Братя Грим от 1812 г., като са запазени всички легендарни днес елементи – одухотвореното огледало, отровната ябълка, стъкленият ковчег, в който принцесата чака целувката на истинската любов…
Самата Зеглър не крие, че намира момента с целувката за зловещ и странен. В интервю за „Варайъти“ тя отбелязва, че „вече не е 1937 г. и героинята няма да бъде спасена от принц“:
„Тя не мечтае за истинската любов, а да се превърне в лидера, който знае, че ú е писано да бъде“.
Политическото лидерство на Снежанка бе загатнато и от трейлър на филма, в който принцесата повежда поход, за да отърве замъка на баща си от зловредното влияние на Злата кралица.

Злата кралица на Гал Гадот действа като съвременен политик и използва страха на поданиците си за собствени облаги. Снимка: „Дисни“
Всички тези прогресивни промени обаче имат по-скоро обратен ефект – филмът с режисьор Марк Уеб има 47% одобрение в специализирания сайт „Ротън Томатоус“, оценка, която го прави „изгнил“ според терминологията на критиците в сайта. Оценка от публиката все още няма, но не се очакват сериозни разминавания в отзивите.
„Игралните принцеси вече трябва да започнат да съдят „Дисни“ за обезщетения – пише Кларис Лофри в отзива си за „Индипендът“, в който дава на филма 1 от 5 звезди. – Точно като в „Малката русалка“, „Снежанка“ постави обещаваща млада звезда в центъра на мързеливо замислен, визуално отблъскващ римейк, който разчита единствено на таланта на актьорите си. Но в замяна не им предлага нищо – нито на екрана, нито зад камерата, предвид че Хали Бейли като Малката русалка и Рейчъл Зеглър като Снежанка са цветнокожи жени, които бяха подложени на необуздан расистки тормоз онлайн.“
Голяма част от наратива на оригиналния филм от 1937 г. липсва, но все пак централният сюжет с отровната ябълка е запазен. Има и принц, макар и неговата роля също да е претърпяла значителна сюжетна промяна и да е по-скоро притъпена. Той вече не е в образа на спасител, а на демократично настроен гражданин с елементи на Робин Худ. Все пак е запазен елементът с целувката, който изважда принцесата от нейния отровен сън, без да тя дава разрешение за подобна близост.
„Най-обезкуражаващото е колко предвидими са станали решенията на „Дисни“. Със „Снежанка“ студиото усъвършенства формулата си – правете минималното за един филм, след това просто плеснете куп сладки компютърно генерирани образи навсякъде и се надявайте, че никой няма да забележи“, заключава Лофри в „Индипендънт“.
Филмът страда от „уморителните псевдопрогресивни допълнения“ и хаби таланта на достойни актриси като Зеглър и Гадот, които тук са принудени да изпълнят най-скучните роли в живота си, твърди Питър Брадшоу в „Гардиън“. Неговата оценка също е 1 от 5 звезди. „Снежанка“ той описва като „безсмислена игрална музикална версия“ на познатата анимация, чиято единствена цел е, изглежда, паричната печалба. (За контекст: филмът е струвал на „Дисни“ 209 млн. долара, но ще трябва да изкара двойно повее от продажба на билети, за да се счита за успешен. Това е постижима цел, ако се съди по игралните „Малката русалка“ и „Цар Лъв“, които макар и посрещнати с люти думи от критиката, все пак привлякоха забележителен брой зрители.)
Проблем има дори на ниво сценарий, изтъква Брадшоу и дава за пример образа на краля – родителите на Снежанка са перфектното семейство, но след смъртта на майката, бащата избира нова невеста с далеч по-кораво сърце. След това обаче неговото участие в историята мистериозно избледнява и се заплита голям възел, когато така и не става ясно какво се е случило с него и кога точно в хода на историята.
Но все пак има и добра новина и това е, че самият филм не е чак такова бедствие, отбелязва Никълъс Барбър в Би Би Си:
„Това не е най-лошият от игралните римейкове на студиото (такъв е „Пинокио“ на Робърт Земекис) и макар да не е и най-добрият, несъмнено е най-пленителният. Това, което прави „Снежанка“ на Дисни неповторим, е чувството, че някои от продуцентите са искали да отдадат почит на старомодната приказка, а другите са искали да отправят съвременен марксистки призив „На оръжие!“. Вместо да се спрат на едната или другата опция, продуцентите очевидно са направили компромис, осъществявайки и двете версии наведнъж, така че резултатът е умопомрачителна смесица от два различни филма“.
Има още речи и песни за дните, когато добродушните родители на Снежанка са управлявали „царство на свободните и справедливите“, където „щедрата земя принадлежеше на всички, които я обработваха“.
„Това трябва да е филмът на „Дисни“, който най-близо се доближава до перифразиране на Комунистическия манифест“, пише Барбър в Би Би Си.
Има и още сигнали, че това е „един от най-откровените политически филми на годината“, изтъква критикът и дава за пример политиката на Злата кралица, която се възкачва на трона с думи за „ужасяваща заплаха отвъд кралството на юг“ и експлоатира страховете на населението, за да обере богатствата на кралството за себе си.
„Колкото до хората, които се оплакаха, че трейлърът е бил „политкоректен“? Просто изчакайте да видите целия филм“, заключава Барбър.
Премиерата на „Снежанка“ у нас е този петък, 21 март, и съвпада с датата, в която филмът ще тръгне по американските кина.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение