Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Нова критика към „Малката русалка“: Не показва робството от XVIII век

Това е фантастична история, но не бива да „избелваме“ трудните периоди от историята ни, пише специалист по драма и активист

Хали Бейли и Джона Хауър-Кинг като Ариел и Ерик в сцена от „Малката русалка“ - проблемна сцена от гледна точка на расата през XVIII век, смята специалист. - Нова критика към „Малката русалка“: Не показва робството от XVIII век

Хали Бейли и Джона Хауър-Кинг като Ариел и Ерик в сцена от „Малката русалка“ - проблемна сцена от гледна точка на расата през XVIII век, смята специалист.

Нов проблем застигна „Малката русалка“ – римейкът на „Дисни“ е пропуснал възможността да образова децата по темата за робството в Карибите, твърди Маркъс Райдър, председател на Кралската академия за драматично изкуство във Великобритания. Популярен със своя активизъм по проблемите на расата, Райдър е гледал филма с 6-годишния си син, което го подтиква да напише в блога си за пропуснатия шанс да се образова ново поколение публика.

Хали Бейли, която е в главната роля на Ариел и предизвика истинска буря в социалните мрежи заради по-тъмния цвят на кожата си, е чудесна в ролята си и расата ѝ далеч не е проблемът в този филм, отбелязва Райдър. Съдейки по декорите на филма, действието се развива в XVIII век, когато робството все още не е изкоренено, но фикционалните островитяни от продукцията на „Дисни“ живеят в перфектна хармония независимо от цвета на кожата си.

„Не мисля, че правим услуга на децата си, преструвайки се, че робството не съществува – пише Райдър в блога си, цитиран от „Дедлайн“. – Поставянето на фантастичната история в това време и място е буквално еквивалентно на развиването на любовна история между евреин и неевреин през 1940 г. в Германия и неглижиране на Холокоста.“

Разбира се, „Малката русалка“ е фентъзи филм, осъзнава Райдър, и не е задължително да се уповава на исторически факти, но децата не бива да свикват с изопачаването на историята.

„Длъжни сме пред децата си да им разкажем най-чудните фантастични истории, за да стимулираме въображението им. Но не постигаме това с „избелване“ на трудните периоди от историята ни, а като прегръщаме богатото си минало и ги правим по-силни с истината.“

Статията от блога на Райдър е била споделена и в Туитър, където е посрещната с насмешка – „Малката русалка“ не е нищо повече от една приказка, спорят критиците му. Постът по-късно е бил изтрит, защото е бил разбран погрешно, уточнява авторът.

Междувременно, „Малката русалка“ трябваше да се пребори с атака от ботове, пускащи ниски ревюта в IMDb, което принуди сайтът за кино да промени алгоритъма си. Друго предизвикателство пред продукцията е боксофисът – римейкът на „Дисни“ имаше силен старт в премиерния си уикенд в САЩ, но интересът в останалата част на света бе по-умерен. Филмът има бюджет от 250 млн. долара и за да отчете печалба, трябва да се превърне в боксофис хит.

Вижте още: „МАЛКАТА РУСАЛКА“ ОГЛАВИ БОКСОФИСА В САЩ

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90