Жената художник в България днес не е събитийно изключение, жените се реализират категорично и безапелационно в областта на изобразителното изкуство. Процесът на налагане на жената като художник у нас обаче е бил дълъг и труден. Стартирал е в пълнота едва след края на Първата световна война, след преподреждането и преосмислянето на света в новата следвоенна реалност.
Именно през 20-те и 30-те години на ХХ век творят жените художници в България, станали обект на изследване от екипа на Софийската градска галерия. Това изследване е в основата на изложбата „Жените художници. Нови хоризонти между двете световни войни“, която ще бъде открита в СГХГ на 14 септември.
Динамични и изпълнени с предизвикателства както по отношение на социалните, така и на художествено-естетическите измерения на културата у нас, междувоенните години са период от българската история, който дава възможност в пълнота да се изяснят редица многостранни процеси, чиято основа е поставена в края на ХIХ в. В годините между двете големи войни се оформя съвременното българско общество, а мястото на жената творец и нейните проявления в изобразителното изкуство е важна част от този процес. Едва с тази изложба и изследване, век по-късно, е направен опит да бъде изграден единен разказ за професионалната реализация на жените художници от този период.
Работата на изследователския екип е продължила три години в архивите и колекциите на музейни институции, библиотеки, архиви, наследници и частни лица, за да бъдат съберани различните проявления на женското творчество и изгубеното през времето знание за множество творци. В началото на 20-те години на миналия век внушителна група жени художници, преодолявайки консерватизма и традиционните обществени нагласи за ролята и мястото на жената, започват да се изявяват активно в областта на изкуството. Осъзната, целенасочена и в същото време отдадена на таланта си, жената творец от междувоенните години, погледната от дистанцията на времето, успява да извоюва своето място на художествената сцена.
В изложбата ще могат да се видят над 200 произведения – изящни и декоративно-приложни. Голяма част от творбите са създадени в периода 1919–1939 г. и представят широк спектър от жанрове и сюжети, групирани в няколко тематични линии: основаването и развитието на Секцията на художничките в България; „женското“ творчество в контекста на организирания художествен живот у нас; жените художници в епохата на модернизма и активната работа в областта на декоративно-приложните изкуства. За обогатяване на историческия разказ са представени архивни документи и специално подбрани книги.
Експозицията представя творби на над 65 художнички, някои от тях добре познати, като Вера Лукова, Вера Недкова, Екатерина Савова-Ненова, Елена Карамихайлова, Елисавета Консулова-Вазова, Султана Суружон и пр. А други, като Александра Мечкуевска, Дарена Георгиева, Елена Грънчарова, Маргарита Милиджийска, Райна Руменова, Надежда Делева, Цана Иванова-Бояджиева и още много.
Изложбата е краен резултат на съвместния проект на Софийска градска художествена галерия, Национална художествена академия (НХА), Държавна агенция „Архиви“ и Фондация „Св. Пимен Зографски“ – НХА и се реализира с финансовата подкрепа на Столична община, Национален фонд „Култура“ и др.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение