„Дийп Пърпъл“ идват да свирят на село в България“. Така звучи едно от заглавията от последните дни в „Площад Славейков“. Заглавието е фактологично точно – легендарната рок група ще свири в село Могилово на „Мидалидаре рок фест“. Ще забият на село, сред идиличната атмосфера на Подбалкана, в едно от най-бързо развиващите се села в България.
И тук се появи нещо неочаквано – голяма част от най-интелигентните и културни читатели на „Площад Славейков“ реагираха на заглавието с негативизъм. Стори им се обидно, подценяващо, снизходително, подигравателно. Заради израза „на село“.
Чудя се кога се появи тази пропаст между думите и тяхната конотация. Отдавна „селянин“ е почти обидна дума, но все си мислех, че новото време носи и ново разбиране и старите смисли, родени от други епохи, вече изчезват. „Селянин“ стана обидно през социализма, когато държавната машина се опита да обезлюди българското село в името на тежката промишленост, когато пресели хората на земята в отвесните панелни „села“ в покрайнините на градовете и ги закова край машините.
Днес селото е символ на изостаналост. Бедни и изоставени са много от българските села, прехрана няма, земите са арендовани и от тях печелят едрите земевладелци, които наскоро протестираха с луксозните си коли в столицата. В представата на хората „село“ е прегърбена старица, доизживяваща последните си дни със старата си коза и хилави коренчета домати в двора. Или пияни старци рано сутрин край пощата. Или прашни черни пътеки в нищото. „На село“ пращат неуспелите. Градската интелигенция приема селото като заточение, като някой от кръговете на ада заради липсата на удобства, естетика и култура.
И когато се спомене, че „на село“ ще се случи нещо, което обикновено е прерогатив на града, това веднага става „обидно“.
Разделението между град и село, между градска изисканост и селска простота, между авторско изкуство и фолклор, между селска кухня и градско гурме белязва живота ни тук, в България. И от двете страни пропастта се копае с голи ръце, да стане още по-дълбока.
Националистите идеализират селото, без да го познават – използват крайните му характеристики в своя полза. За тях то е или идиличната красота, позната от литературата, или клоаката, създадена от поколения политици. Нищо по средата. За градските сноби селото е онова, с което се сравняват, за да се почувстват извисени. Колкото повече демонстративно се разграничават от него, толкова по-градски извисени се самоусещат.
Презрението на „гражданите“ към селото парадоксално намира израз и в една умилителна защита на идиличната фантазия за него. В съзнанието на една градска прослойка селото е фантазмен конструкт, абсурдно съчетаващ приказна красота и ужасна грозота. Всеки от антиподните елементи се активира в определен контекст. Така „на село“ може да бъде интелектуално предизвикателство и културно убийство едновременно.
Това разделение между център и периферия е характерно за народи, които все още нямат изградено самочувствие и усещане за национално единство. Българите се възприемат като периферията на Европа, страхуват се, че са нейното „на село“, затова си създават вътрешен конфликт, който имитира външния. Може би някъде дълбоко в подсъзнанието на всеки интелектуалец, който изпитва скрито презрение към селото, витае страхът, че в европейска медия може да се появи присмехулно заглавие от типа „Дийп Пърпъл“ свирят в селото на Европа“. Затова и мнозина бързат да се разграничат от понятието за „село“, за периферност, за неприсъствие в центъра на нещата. И всичко отдалечено от жълтите павета им се струва недостойно за споменаване. Именно този свой страх те прехвърлят върху простичкия факт, че „Пърпъл“ наистина отиват на село.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение