Главният архитект на Пловдив Румен Русев и управителят на фирма „Одрин 8“ Георги Бранеков са с повдигнати обвинения заради съборения през месец март тютюнев склад в града. Според прокуратурата срутването на емблематичното здание, което е паметник на културата, е станало чрез фалшификация на документи – открити са и множество „фрапантни нарушения“.
Предвиденото наказание за престъпленията, за които Русев и Бранеков са обвинени, предвиждат затвор от 1 до 5 години и глоба от 5 до 15 хиляди лева. За използването на преправен официален документ, за което е обвинен Бранеков, наказанието е лишаване от свобода до 8 години.
Според прокуратурата архитект Румен Русев е извършил близо 30 нарушения на нормативната база, регламентираща проектирането, изработването на работни и подробни устройствени планове, издаването на т.нар. скици-виза и тяхната презаверка, издаването на разрешение за строеж и неговото съгласуване и заверяване. Така и той е допуснал незаконна дейност в защитена територия за опазване на културното наследство – групов паметник на културата Историческа зона „Филипопол-Тримонциум-Пловдив”.
Главният архитект на Пловдив е издал заповеди вместо кмета на общината и без за тези заповеди да са били налични задължителните съгласувания и разрешения. Той е издал две разрешения за строеж на частната фирма за строителството на „Многофункционална сграда с офиси, хотел и бизнес апартаменти, общежития, хранителен магазин и подземен паркинг” и за „Общежития” при пълна липса на инвестиционен и идеен проект, одобрени и оценени по надлежния ред и без съгласуване с Министерството на културата.
Вижте още: РУИНИ НА МЯСТОТО, ВДЪХНОВИЛО ДИМИТЪР ДИМОВ ЗА „ТЮТЮН“
Организаторът на схемата обаче е Бранеков, разбираме от съобщението на държавното обвинение. При претърсване в дома му е намерено преправено удостоверение от Министерството на културата, с което складът е обявен за културна ценност. На мястото на действителния текст е написано, че сградата е „извън охранителната зона на архитектурно-строителна недвижима ценност „Тютюнев склад на ул. „Одрин” в гр. Пловдив“ и „е извън обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групов археологически и архитектурно строителен паметник”.
По делото е добавена и компютърна кореспонденция, касаеща корупционни практики, свързани с издаване на строителни разрешения и промяна на подробните устройствени планове. Тези практики продължават да се разследват, добавят още от прокуратурата.
В началото на март, по време на дългата поредица от почивни дни покрай националния празник 3 март, Пловдив осъмна без една от най-запомнящите се свои сгради – старият тютюнев склад на улица „Одрин“.
Зданието пустее от години, било е продадено преди години на частни лица. И в една неделя строителна бригада се зае да го заличи от картата на Пловдив, уж след получено разрешение от Общината.
Вижте още: ЗАПОВЕД ЗА 100% ВЪЗСТАНОВКА НА ТЮТЮНЕВИЯ СКЛАД. ДО ЕДНА ГОДИНА
Малко по-късно министърът на културата Вежди Рашидов разпореди складът да бъде възстановен от собствениците във вида преди разрушаването му, с оригиналните обемно-пространствени параметри и архитектурни и художествени характеристики. Даденият срок е една година.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение