Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Обявиха бойкот на новия „Мулан“ в няколко азиатски държави

Причината: актрисата в главна роля подкрепя полицията в Хонконг, потушаваща протестите с насилие

Въпреки че кампанията за бойкот на „Мулан“ може да навреди на приходите на някои места, много анализатори очакват филмът да донесе значителни приходи в Китай.  - Обявиха бойкот на новия „Мулан“ в няколко азиатски държави

Въпреки че кампанията за бойкот на „Мулан“ може да навреди на приходите на някои места, много анализатори очакват филмът да донесе значителни приходи в Китай.

Вълна от координирана активност в социалните мрежи в няколко азиатски държави през уикенда призова киноманите да не гледат римейка на филма „Мулан“ заради коментари, направени от звездата в главната роля Лиу Ифей.

Противоречията преследват „Мулан“ от разгара на продемократичните протести в Хонконг миналото лято, когато Лиу сподели изображение в китайската социална медия Weibo, гласящо „Подкрепям полицията на Хонконг, сега можете да ме набиете“. На английски тя добави:

„Какъв срам за Хонконг“.

Вижте още: ПРОТЕСТИ И НОСТАЛГИЯ СЛЕД НОВИЯ ТРЕЙЛЪР НА „МУЛАН“

Сред изявените гласове, призоваващи за бойкот, е известният активист, който се бори за демократичен Хонконг, Джошуа Уонг.

„Тъй като „Дисни“ се кланя на Пекин и тъй като Лиу Ифей открито и с гордост подкрепя полицейската жестокост в Хонконг, призовавам всички, които вярват в правата на човека, да бойкотират „Мулан“, написа той в петък в Туитър и добави, че Холивуд „изневерява“ на ценностите, които „претендира, че защитава“.

Демонстрациите в Хонконг са породени от приемането на спорен Закон за националната сигурност, който мнозина смятат, че ще бъде упражняван за политически репресии и отнемане на автономията на града от Китай. Протестите започнаха през 2019-а и след кратко прекъсване бяха възобновени през лятото на 2020 г.

В интервю за „Холивуд Рипортър“ по-рано тази година Лиу бе предпазлива относно коментарите си за протестите. Тя казва:

„Мисля, че това очевидно е много сложна ситуация, а аз не съм експерт. Надявам се наистина да се разреши скоро… Мисля, че това е просто много чувствителна ситуация“.

Поради по-ниските приходи, които Хонконг генерира спрямо китайския пазар – градът има население от 11 милиона души в сравнение с 1,3 милиарда в Китай – активисти многократно призовават продемократични поддръжници от други държави да застанат зад движението #BoycottMulan (Бойкотирайте „Мулан“). От петък хаштагът набира все повече поддръжници от Тайланд и тайванските активистки общности.

„Мулан“ е първият блокбъстър след пандемията, който не пое риска на несигурния постпандемичен пазар и направи премиерата си през стрийминг платформа на „Дисни“. Там от 4 септември може да се гледа срещу 30 долара, до края на годината ще стане достъпен за всички абонати и да влезе в каталога без допълнителни такси. У нас „Дисни +“ няма покритие и затова „Мулан“ ще има премиера на голям екран на 11 септември.

В същия ден заглавието ще излезе на големия екран в няколко азиатски държави, сред които е и Китай. Въпреки че кампанията за бойкот може да навреди на приходите на някои места, много анализатори очакват филмът да донесе значителни приходи в континентален Китай.

Продукцията, режисирана от Ники Каро, е базирана на любима китайска легенда и е заснета в комунистическата република и в Нова Зеландия. Освен Лиу Ифей, във филма играят и множество китайски киноикони, включително Гун Ли, Джет Ли и Дони Йен.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС