Министерство на културата обяви начало на конкурсната процедура за избор на проект, който да представи страната ни на Венецианското биенале за архитектура. Неговото 18-о издание с тема „Лаборатория на бъдещето“ ще се състои между 20 май и 26 ноември 2023-а, предложенията на кандидатите ще се приемат до 12 ч. на 16 януари 2023 г.
В конкурса могат да участват български и чуждестранни физически и юридически лица – самостоятелно или като обединения. Кандидатите трябва да притежават професионална квалификация, позиция и познания по спецификата на съвременната българска архитектура. Допуска се кандидатстване само с едно проектно предложение.
Проектните предложения се подават в деловодството на Министерство на културата – на място или се изпращат по куриер в два екземпляра на хартиен носител и един на електронен носител (компактдиск/флаш памет), като се адресират „До дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства“, относно „Проект за Биенале във Венеция – 2023 г.“. Точният адрес е „1040, гр. София, бул. „Александър Стамболийски“ № 17“.
Проектите ще се разглеждат от жури с председател проф. д-р арх. Тодор Булев и членове доц. д-р Борис Данаилов, арх. Веселин Серкеджиев, арх. Галина Милкова – член на КАБ, арх. Тодор Обрешков, арх. Георги Кътов, Нурхан Раджеб и арх. Александър Стайнов.
Българският павилион е на много комуникативно място, отбелязват от Министерството на културата – ще бъде разположен в „Sala Tiziano“ в сградата на културен център „Don Orione Artigianelli“, близо до моста на Галерия „Академия“. В този район беше и българският павилион на Биеналето на изкуствата през 2019 г. Входът на новия павилион е точно срещу спирката на градския транспорт във Венеция. „Sala Tiziano“ се намира на приземния етаж и има площ от 120 квадратни метра (16,30 м дължина, 6,28 метра ширина и 3,5 метра височина).
Изглед към сградата на културния център и вътрешността на отреденото за България място може да видите в следното видео:
Тазгодишната тема „Лаборатория на бъдещето“ е вдъхновена от Африка, която води класациите за глобална урбанизация и растеж, но също така е изправена пред сериозни заплахи от изменението на климата и неравенствата. Куратор на международната изложба е Лесли Локо, архитект, писател, университетски преподавател и основател на „African Futures Institute“.
Победителят в конкурса предстои да бъде обявен на 17 януари.
Повече за българския павилион и журито са поместени в сайта на Камарата на българските архитекти. Останалите приложения, включително регламентът на конкурса, са достъпни на сайта на Министерство на културата.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение