Расизмът и отношението на американската полиция към цветнокожото население бе най-коментирана тема на тазгодишната церемония по връчване на наградите „Оскар“. По време на тричасовото събитие, предавано на живо и в българския ефир в ранните часове на 26 април, участниците неколкократно се връщаха към темата.
Вижте още: ЮН ЙО ДЖОНГ С „ОСКАР“ ЗА ПОДДЪРЖАЩА РОЛЯ, БРАД ПИТ КЪМ БАКАЛОВА: МАРИЯ, ДОБРЕ ДОШЛА!
В откриващата си реч Реджина Кинг намекна за присъдата на полицая Дерек Шовин, осъден за убийството на чернокожия Джордж Флойд. По-късно „Двама далечни непознати“, документален късометражен филм за бял полицай, който убива чернокож мъж, спечели „Оскар“ в съответната категория. Междувременно продуцентът Тайлър Пери получи хуманитарната награда „Хершолт“ и в емоционалната си реч насърчи съгражданите си да „откажат омразата“, базирана на стереотипи. Актрисата Анджела Басет, поканена да представи откъса в памет на отишлите си кинаджии, отбеляза в уводните си думи, че през последната година светът е загубил много животи вследствие на Ковид-пандемията, но също и заради „насилието на неравенството, несправедливостта, омразата, расизма и бедността“.
„Знам, че в момента много хора пред телевизорите в домовете си веднага посягат към дистанционното, когато усетят, че Холивуд им проповядва“, каза Реджина Кинг.
„Извънредната церемония“ премина по много по-различен начин от обичайното – „Долби тиътър“, традиционен дом на оскарите в продължение на десетки години, остана празен, а основната част на събитието се премести в „Юниън стейшън“ в Лос Анджелис. В залата бяха допуснати ограничен брой присъстващи, гостите и номинираните се сменяха на ротационен принцип, в зависимост от програмата. Кабаретната атмосфера направи впечатление на мнозина, които отбелязаха, че им липсват мащабите и елегантността на „Долби тиътър“, а Франсис Макдорманд, носителка на „Оскар“ за женска роля, посочи, че ако някой я беше питал, би предложила да се организира и караоке. Отбелязана беше и липсата на музикалните изпълнения, които разтоварват дългата церемония.
Очаквано, „Земя на номади“ триумфира и грабна три от най-важните награди – за най-добър филм, режисура и актриса. Но имаше и изненади – най-голямата дойде накрая, отбелязват редица издания, когато бе обявен победителят в главна мъжка роля. Предвид развоя на наградния сезон, като фаворит се очертаваше Чадуик Боузман и специалистите предполагаха, че актьорът ще получи „Оскар“ посмъртно, но статуетката отиде при Антъни Хопкинс за превъплъщението му в „Бащата“. Такова е било очакването и на продуцентите на церемонията, променили обичайния ред на наградите и вместо с „Най-добър филм“ завършиха вечерта с категорията „Най-добър актьор“. Хопкинс обаче не присъства лично на събитието, не се включи и виртуално от другаде, каквато възможност бе дадена на голяма част от номинираните, и церемонията привърши като че ли набързо и без реч, отбелязва „Холивуд Рипортър“.
Това е втори „Оскар“ за Хопкинс в кариерата му, първият е за „Мълчанието на агнетата“ през 1992 г. На 83 г. той стана най-възрастният актьор, носител на това отличие. За този „Оскар“ Американската филмова академия отнесе много критики както от хората от гилдията, така и от зрителите – това бе първа и последна номинация за Боузман, отишъл си през август 2020 г. след битка с рака.
ПЪЛЕН СПИСЪК НА НАГРАДИТЕ „ОСКАР 2021“
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение