Бивш офицер на Щази бе осъден на 10 години затвор за убийството на 38-годишен поляк, опитал да прекоси Берлинската стена преди 50 години, съобщава „Дойче Веле“. Мартин Науман, който днес е на 80 години, е застрелял Чеслав Кукушка в гърба и от близко разстояние на 29 март 1974 г. Престъплението е извършено на метри преди границата със Западен Берлин, след като полякът уж получил първоначално разрешение да премине свободно.
Това е първата присъда за умишлено убийство срещу бивш сътрудник на Щази, както е известна тайната полиция на Източна Германия. Обстоятелствата около смъртта на Кукушка остават скрити от семейството, когато съпругата му Емилия получава кремираните му останки седмици по-късно. Покойникът е погребан от близките си в Полша.
Случаят се повдига отново след разследване на историка Щефан Апелиус от 2016 г., който открива документи за стрелбата и доказателства за опитите да бъде прикрита. Всичко е било накъсано на парченца в последните дни преди падането на Берлинската стена, и за да ги събере отново заедно, Апелиус работи със специална машина, създадена да разчита унищожени документи на Щази.
Откритията си той предоставя на наследниците на Кукушка, които от своя страна търсят съдействие от полския съд. Така през 2021 г. за Науман е издадена европейска заповед за арест, което принуждава и германската прокуратура да проследи случая. През октомври миналата година Науман бе обвинен от държавното следствие в предумишлено убийство, като прокурорите настояваха за 12-годишна присъда лишаване от свобода, предвид жестокостта на убийството.
Кукушка е бил баща на три деца. Родом от планинско село в близост до Краков, той влязъл в полското посолство на Източен Берлин, за да настоява за разрешение да прекоси в Западен Берлин. Ако ли не, заплашил, че ще детонира експлозив в куфара си, който ще взриви цялата сграда и други ключови здания. По-късно се оказва, че заплахата е фалшива, човекът не носи експлозив.
Разследване на други двама историци – Филип Ганчак и Ханс-Херман Хертле, открива, че от посолството са се свързали с Щази, за да предупредят за заплахата на Кукушка. Представители на тайната служба тогава се срещнали с поляка, за да му връчат виза, пет немски марки и дори му предложили да го транспортират до граничния пункт на „Фридрихщрасе“. През това време служителите на границата били предупредени, че Кукукшка трябва да бъде „обезвреден“ – популярен ефвемизъм за разрешеното убийство на политически опонент.
Докато полякът бил напът да пресече третия, последен пункт между разделения град, Науман бил скрит стратегически и застрелва Кукушка в гръб от разстояние два метра. Германецът е „последната брънка“ в мрежата, довела до убийството, но все пак той изпълнява заповедта, твърди адвокатът на семейството на застреляния.
Кукушка не е бил невинен, предвид фалшивата заплаха за бомба, твърди ответната страна. Освен това няма доказателства, че убийството наистина е било с умисъл (в случай, че бе прието за непредумишлено убийство от съда, давността на престъплението би била изтекла по смисъла на германския закон).
Пред съда Науман говори само веднъж – за да потвърди самоличността си. В последните десетилетия след пенсионирането си той води тих живот в покрайнините на Лайпциг.
По делото срещу бившия офицер на Щази са привлечени трима свидетели – днес пенсионерки, преди 50 години те били на училищно посещение в Източна Германия, когато покрай тях минал човек със слънчеви очила и куфарче. Чул се изстрел, след което се отворили врати, които досега нямали никакви очертания, и пунктът набързо бил затворен, разказват те.
Кукушка не е починал веднага, отведен е в болница за затворници на Щази, където издъхва от кръвозагуба, сочат данните от аутопсията му.
Смята се, че около 140 души са загубили живота си в опит да прекосят Берлинската стена, разделяла германската столица на две в годините между 1961-а и 1989 г. За убийствата от периода не за пръв път е издадена присъда, но в миналото съдът се е произнасял само по обвинения за непредумишлено убийство, при това рядко по обвинения срещу високопоставените офицери на Щази.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение