Всичко хубаво предстои…

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Олимпийският комитет: Спорът за пола на боксьорките от Олимпиадата е руска „фейк кампания“

Имало е опити за хакване на системата на Международния олимпийски комитет, твърди президентът на организацията

Имане Хелиф (вляво) и Ю-Тин Лин спечелиха златни медали от Олимпиадата в Париж. Снимки: ЕПА/БГНЕС - Олимпийският комитет: Спорът за пола на боксьорките от Олимпиадата е руска „фейк кампания“

Имане Хелиф (вляво) и Ю-Тин Лин спечелиха златни медали от Олимпиадата в Париж. Снимки: ЕПА/БГНЕС

Спорът за пола на двете боксьорки, спечелили златни медали от Олимпиадата в Париж от 2024 г., е част от руска дезинформационна кампания, заяви Томас Бах, президент на Олимпийския комитет. Бах се оттегля от ролята си след 12 години начело на организацията, на 20 март в гръцкия град Пилос предстои да бъде избран наследникът му на поста.  

Пред медиите той заяви, че през годините многократно са се провеждали „фейк нюз кампании“ от Русия и сподели увереността си, че това ще продължи да се случва и при новия човек на поста.

Боксовите състезания в рамките на Парижката олимпиада бяха организирани от Международния олимпийски комитет (МОК), след като правата на Международната боксова асоциация (МБА) бяха отнети заради неосъществени реформи в управлението и финансите на органа. Президент на МБА е Умар Кремльов, руски бизнесмен с близки връзки с Кремъл.

Вижте още: ХОРМОНАЛНАТА БУРЯ НА ОЛИМПИАДАТА В ПАРИЖ ТРЪГВА ОТ РУСИЯ

Тъкмо от негова страна дойдоха първите критики към МОК, че Имане Хелиф от Алжир и Ю-Тин Лин от Тайван са били допуснати до Олимпиадата. Като аргумент, че участието им е нередно, бе приведена забраната на МБА двете да участват в техни мачове заради хромозомен тест. Споровете дали двете състезателки са биологични жени продължиха по време на цялата Олимпиада и дори след това, въпреки че от МОК ясно съобщиха, че „не става дума за трансджендър проблем“.

„Не бих възприел това като истинска криза, защото цялата тази дискусия е базирана на дезинформационна кампания от Русия – заяви Бах от Пилос, цитиран от „Обзървър“. – Това бе част от много, много дезинформационни кампании, срещу които сме се изправяли – от Русия преди Париж и след Париж.“

Като пример за атаки преди началото на Олимпиадата, Бах изтъкна неколкократно опити да се хакнат системите на МОК. Колкото до дебатите около двете боксьорки, те „нямат никаква връзка с реалността“, казва Бах. И Хелиф, и Ю-Тин Лин от години се състезават като жени, включително в Олимпиадата в Токио от 2021 г.

„Тези две жени са родени като жени, отгледани са като жени и се състезават като жени. Печелят и губят като всеки друг човек“, добавя президентът на МОК.

МОК няма универсално правило за участието на трансджендър или интерсекуални атлети на олимпиади. Всяка спортна федерация има собствени регулации по темата.

Следващата Олимпиада ще се проведе в Лос Анджелис през 2028 г. Заради проблемите с отнетите права на МБА, боксът към момента не е включен в спортовете на събитието, но според Бах в близко бъдеще предстоят позитивни новини по въпроса.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)