Американският режисьор Оливър Стоун разкритикува съвременната филмова индустрия за сложната организация на работа в условията на коронакризата и за ограниченията, наложени от стремежа на индустрията към политическа коректност. В интервю пред списанието на „Ню Йорк Таймс“ по повод предстоящия си мемоар „Chasing the Light“ (Преследване на светлината) той говори за проблемите в Холивуд, за Владимир Путин и новата си документална поредица за Джон Кенеди.
„Всичко е станало твърде крехко, твърде чувствително. В Холивуд сега не можеш да направиш филм без COVID-съветник. Не можеш да направиш филм без „съветник за чувствителност“. Нелепо е“, коментира Стоун.
Режисьорът смята, че Холивуд мени правилата си според различни влияния, затова не планира да снима нов игрален филм:
„Академията променя мнението си на всеки пет, десет, два месеца в съответствие с това, с което се опитва да бъде в крак. Това е политическа коректност, свят, от който искам да избягам. Никога не съм виждал [Холивуд] толкова луд. Това е като чаено парти от „Алиса в страната на чудесата“.
Оливър Стоун отбелязва, че бъдещите продукции ще се оскъпят заради противоепидемичните мерки срещу коронавируса, от необходимостта от удължаване на снимачния процес заради тях и изискванията за социалната дистанция между актьорите.
Често определян като спорна личност заради политическите си позиции, Стоун е автор на документалните ленти „Comandante“ за Фидел Кастро и поредицата „The Putin Interviews“ (Интервюта с Путин), за които се среща лично с президента на Русия.
„Не съм апологет – казва Стоун за Путин пред „Ню Йорк Таймс“. – Винаги съм изпробвал различни неща и затова той ме харесва до такава степен. Не ме мислеше за наивен. Той беше много търпелив човек. Чете. Подготвя се. Не е като толкова многото наши глупави политици и затова се задържа [във властта] 20 години. Но американската преса го демонизира.“
Стоун твърди, че Путин не иска дестабилизацията на САЩ:
„Той би искал да съществува баланс на силите. (…) Трудно е да говориш, когато Америка не иска да говори. Тя не се държи честно с него от много време“.
Режисьорът твърди, че не вярва в обвиненията срещу Русия за намеса в президентските избори през 2016 г. в САЩ:
„Не мисля, че Русия има желанието или парите, които да похарчи за „дестабилизация“ на изборния процес. И как изобщо можем да сравняваме това с нещата, които ние сме правили в други държави?“.
В предстоящата си мемоарна книга „Chasing the Light“ Стоун разказва за живота си през 70-те и 80-те, включително и за преживяванията си Виетнамската война:
„Ако мога да направя нещо добро на този свят, то би било да предам част от това послание на по-младите хора, така че те да разпознаят накъде отиваме с продължителната милитаризация“.
Книгата ще излезе на 21 юли тази година. Смятал да я напише като роман, а жанрът ѝ според него е „пикарескова литература“ – „донякъде като от Такъри“, твърди авторът.
Междувременно Стоун е завършил снимките на новите си документални серии, посветени на убийството на Кенеди. В поредицата режисьорът се опитва да представи доказателства, които да опровергаят официалната версия за смъртта на 35-ия президент на САЩ.
„Получихме повече подробности отвсякога, показващи, че в задната част на главата на Кенеди има огромна рана, което ясно говори за изстрел отпред. Също така е ясно, че аутопсията от болницата е напълно фалшива“.
Режисьорът твърди, че не се страхува да представи филма:
„Ще излезе. Дори и да е в Ютюб. Или в Трансилвания“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение