vaklushbooks

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

„Опенхаймер“ (без изненади) със седем награди „Бафта“

Вкусът на Британската филмова академия невинаги съвпада с този на американските им колеги на оскарите

Килиън Мърфи с наградата си за най-добра главна мъжка роля за „Опенхаймер“. Снимка: ЕПА/БГНЕС - „Опенхаймер“ (без изненади) със седем награди „Бафта“

Килиън Мърфи с наградата си за най-добра главна мъжка роля за „Опенхаймер“. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кристофър Нолан, един от най-обичаните британски режисьори в Холивуд, най-сетне получи първата си награда „Бафта“. Неговият „Опенхаймер“ несъмнено бе заглавието на „Бафта“ вечерта с общо седем статуетки, сред които за най-добър филм и режисьор. Церемонията по връчването на най-престижните британски кинонагради се състоя на 18 февруари в „Royal Festival Hall“ в Лондон.

„Опенхаймер“ донесе признание също за Килиън Мърфи, който изигра главната роля на физика и „баща на атомната бомба“ Дж. Робърт Опенхаймер, и за Робърт Дауни Джуниър в поддържащия образ на председателя на Комисията по атомна енергия на САЩ Люис Щраус, антагонист на Опенхаймер.

Седемте награди на филма дават силен тласък на филма към предстоящата церемония „Оскар“, където „Опенхаймер“ ще се бори за 13 награди, отбелязва „Гардиън“.

„Клети създания“, другата акламирана продукция на церемонията, получи общо пет награди. Очаквано, филмът на Йоргос Лантимос донесе статуетката за главна женска роля на Ема Стоун, която използва речта си, за да благодари на „най-добрият човек на света“, майка ù.

„Зоната на интерес“ на Джонатан Глейзър получи три статуетки и бе обявен за най-добър британски филм и най-добра чуждоезична продукция. Драмата, продуцирана от британска и полска компания и заснета изцяло на немски език, разказва за домашната утопия на един немски войник, устроена точно до стените на концентрационния лагер „Аушвиц“. Продуцентът Джеймс Уилсън използва подиума, за да подчертае посланието на филма и да предупреди за опасността от „избирателната емпатия“.

За най-добър документален филм бе посочен „20 дни в Мариупол“, разказ за първите три седмици след руската инвазия в Украйна през очите на местните кореспонденти за „Асошиейтед Прес“. Режисьорът Мстислав Чернов благодари за признанието:

„Мариупол е символ на всичко, което се случва в Украйна, символ на борбата и вярата. Благодарим ви, че давате сила на нашия глас. Продължаваме борбата“.

Церемонията не предложи изненади, но без нито една награда останаха боксофис феноменът „Барби“ на Грета Геруиг, „Убийците на цветната луна“ на Скорсезе и „Маестро“ на Брадли Купър. Без малко същата съдба щеше да последва и за комедията „The Holdovers“, едно от най-обсъжданите заглавия в настоящия награден сезон, но в крайна сметка филмът донесе статуетка за поддържаща женска роля на Да’Вин Рандолф Джой. Американската актриса отбелязва изключителен сезон и до момента е получила всяка голяма награда в категорията – почти сигурен знак какви ще бъдат настроенията и на Оскарите, смятат в „Гардиън“.

Водещ на неделната церемония бе Дейвид Тенант, който ограничи по-острите си шеги за близките си като колегата му от „Добри поличби“ Майкъл Шийн. Сред гостите бе и принц Уилям – поради отсъствието на съпругата си Кейт Мидълтън той бе придружаван от актрисата Кейт Бланшет.

Церемонията „Оскар“ ще се проведе на 10 март – гласуващите в Британската и Американска филмови академии обикновено показват сходен вкус, но миналата година в статуетките в категориите се отчете голямо разминаване. Фаворит на британските кинаджии бе военната драма „На западния фронт нищо ново“, а американските им колеги предпочетоха комедията „Всичко навсякъде и наведнъж“.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС