Вече няма свобода. Напът сме скоростно да преминем от правова държава към режим на терор. Това казва турският писател Орхан Памук в статия за италианския вестник „Република“. Коментарът на нобеловия лауреат е първият му след неуспешния преврат от края на юли. Поводът сега е арестът на влиятелия журналист и писател Ахмет Алтан.
„Много съм разгневен, изразявам най-острата си критика срещу ареста на Ахмет Алтан, едно от видните пера на турската журналистика, и на брат му Мехмет Алтан – изтъкнат икономист – пише Орхан Памук, цитиран от БГНЕС. – В Турция на основата на най-свирепата образа постепенно в килии затварят всички хора, които си позволяват да отправят и най-малките критики срещу действията на правителството.
Вече няма свобода. Напът сме скоростно да преминем от правова държава към режим на терор.“
В текста си Памук настоява всички арестувани интелектуалци да бъдат пуснати възможно най-бързо на свобода, за да може да се явят свободни пред съда, ако е необходимо да бъдат съдени.
В рамките на разследването на провалилия се пуч бяха задържани журналистът Ахмет Алтан и брат му Мехмет. По информация на „Хюриет“ двамата братя Алтан ще отговарят за свои изказвания по ТВ канала Джан Ерзинджан (вече затворен като гюленистки), направени в навечерието на преврата пред водещия Назли Илиджак, арестуван в края на юли.
Още по темата: РЕПРЕСИИ В ТУРЦИЯ
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение