Софийска филхармония МЕГАБОРД

Този текст е публикуван преди повече от 1 година

Оркестър извади от концерта си „неподходящия за настоящето“ Чайковски

Кардифската филхармония няма да изпълни „Славянски марш“ и увертюрата „1812“, които са на военна тематика

В концерта трябвало да бъде изпълнена Втора симфония (позната още като „Малороссийская“, или „Украинска“) на Чайковски, но предвид войната в Украйна произведението е свалено. Снимка: Уикипедия - Оркестър извади от концерта си „неподходящия за настоящето“ Чайковски

В концерта трябвало да бъде изпълнена Втора симфония (позната още като „Малороссийская“, или „Украинска“) на Чайковски, но предвид войната в Украйна произведението е свалено. Снимка: Уикипедия

Филхармонията на Кардиф свали „неподходящи“ произведения на Пьотр Илич Чайковски от програмата на свой предстоящ концерт заради руската инвазия в Украйна. Събитието ще се състои на 18 март в Кардиф, Уелс, но вместо обявените увертюра „1812“ и „Славянски марш“, част от цяла вечер, посветена на музиката на Чайковски, публиката ще слуша творби на Дворжак, Елгар и филмовия композитор Джон Уилямс, съобщава международното издание на „Класик ФМ“.

Увертюрата „1812“ е писана през 1880 г. и се отнася към събитията около Наполеоновата офанзива в Русия от 1812 г.

„В светлината на руската инвазия в Украйна Кардифската филхармония смята, че обявената програма, която включва „1812“, е неподходяща в настоящия момент – се казва в изявление на оркестъра. – Оркестърът се надява, че ще продължите да го подкрепяте и ще оцените новата програма.“

Оркестърът на Филхармонията в Кардиф, който тази година отбелязва 40-годишнина, се счита за „водещия непрофесионален оркестър в Уелс“. Един от оркестрантите „има роднина, който е пряко замесен в ситуацията в Украйна и ние се опитваме да уважим това“, казва говорител на Филхармонията пред местното издание „The National Wales“.

Според първоначалния замисъл концертът е трябвало да започне със „Славянски марш“ и да продължи с Втора симфония (позната още като „Малороссийская“, или „Украинска“), сюитата „Спящата красавица“ и за завърши с увертюрата „1812“.

„Засега нямаме планове да изпълняваме така замислената програма, посветена на Чайковски – допълва говорител на оркестъра. – Не смятаме, че се налагат промени по програмите ни от летните и есенни концерти, в които ще прозвучат произведения на Рахманинов, Прокофиев и Римски-Корсаков. В обобщение мога да заявя, че това решение е изключение и е взето с най-добри намерения.“

Въпреки това промяната в програмата се посрещна с критика в социалните мрежи. Против се обявиха музиканти, политици и част от публиката. Решението е абсурдно, твърди Мат Дюс, бивш съветник на Бърни Сандърс по въпросите на външната политика, и отбелязва, че Чайковски „прекарва много време в Украйна и вплита в творбите си много украински фолклорни елементи и истории“.

Документи Живопис след фотографията в България през 70-те и 80-те години на 20-ти век 2 март – 4 юни 2023

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Този сайт използва „бисквитки“ с цел анализиране на трафика и измерване на рекламите.

Разбрах