Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Оскари 2017: кога, къде и какво да очакваме

Ще има ли за първи път българин със златната статуетка? Ще разберем след няколко часа

За огромен фаворит тази година анализаторите смятат La La Land – това може да е първият мюзикъл с Оскар за най-добър филм след „Чикаго“ от 2002 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Оскари 2017: кога, къде и какво да очакваме

За огромен фаворит тази година анализаторите смятат La La Land – това може да е първият мюзикъл с Оскар за най-добър филм след „Чикаго“ от 2002 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Българин с награда Оскар? Доскоро това звучеше в сферата на невероятното, но само след няколко часа Теодор Ушев може да се превърне в първия ни сънародник, който ще вдигне златната статуетка (макар и не с български, а с канадски филм). 89-ата церемония ще се проведе по традиция в „Долби тиатър“ в Холивуд в неделя.

Стартовият час е 3,30 часа (българско време) в понеделник. Цялото събитие ще бъде предавано и в родния ефир – по „Би Ти Ви Синема“. Студиото на телевизията започва по-рано – от 23 часа в неделя, като освен разговори с български коментатори, ще има и включвания от червения килим.

За първи път водещ на оскарите ще бъде американският комедиант и тв водещ Джими Кимъл.

Потвърдено е, че статуетки ще връчват и четиримата носители на награди от актьорските категории миналата година – Леонардо ди Каприо (представя най-добра главна женска роля), Бри Ларсън (главна мъжка роля), Марк Риланс (поддържаща женска роля) и Алисия Викандер (поддържаща мъжка роля).

Вижте още: КОЙ ЩЕ СПЕЧЕЛИ НАЙ-ОБСЪЖДАНИТЕ ОСКАРИ И ЗАЩО

В най-очакваната категория, за най-добър филм, Оскарът ще бъде поднесен от Уорън Бийти и Фей Дънауей. Най-високоплатеният актьор в момента, според класация на „Форбс“ от 2016-а, Дуейн Джонсън-Скалата също ще обяви отличие – за най-добра песен.

Статуетки ще връчват още Самюъл Джаксън, Ейми Адамс, Ема Стоун, Чарлийз Терон, Дакота Джонсън, Скарлет Йохансон, Крис Еванс, Холи Бери, Джейми Дорнан и др.

Къде ще отидат наградите?

За огромен фаворит тази година анализаторите смятат La La Land – това може да е първият мюзикъл с Оскар за най-добър филм след „Чикаго“ от 2002 г. Лентата на Деймиън Шазел има цели 14 номинации – изравни рекорда на „Титаник“ и „Всичко за Ева“.

Рекордът по спечелени статуетки се държи от три филма, с по 11 – „Бен Хур“ (1959), „Титаник“ (1997) и „Властелинът на пръстените: Завръщането на краля“ (2003 – печели във всички категории, в които е номиниран).

Второто място по брой номинации на 89-ата церемония, след La La Land, делят два филма – „Лунна светлина“ и „Първи контакт“, с по осем. С по шест са „Манчестър край морето“, „Лъв: стъпки към дома“ и „Възражение по съвест“. По четири шанса за статуетка имат „Прегради“ и „Скрити числа“.

Вижте още: ОСКАРИ 2017. ПЪЛЕН СПИСЪК НА НОМИНИРАНИТЕ

За разлика от доста други кинонагради и съответните номинации за тях, този път новият проект на Мартин Скорсезе, „Мълчание“, не е напълно пренебрегнат… съществуването му обаче е отчетено само веднъж, в категорията за операторско майсторство.

Интересни акценти при предстоящата церемония са присъствието на двама ветерани от Холивуд. Мел Гибсън е реабилитиран след над десет години забвение от гилдията – той се бори със своя „Възражение по съвест“ за най-добър филм и за режисура. Мерил Стрийп пък има шанса да получи четвъртата си статуетка. Тя официално е най-номинираният за Оскар актьор – 20 пъти. Сега Стрийп се бори с ролята си във „Флорънс“.

Най-политическата церемония в историята

Киното обичайно се използва за бягство от ежедневния новинарски цикъл. Но церемонията на Наградите на академията понякога се използва от победителите за отправяне на политически послания. Редица филмови критици прогнозират, че събитието довечера ще бъде най-политически наситеното в своята история.

Очакванията са много от лауреатите да отправят критики към новия американски президент Доналд Тръмп, най-вече заради решението му да затвори Щатите за граждани на седем държави с предимно мюсюлманско население.

Особено емоционален развой довечера ще има, ако Асгар Фархади спечели втория си Оскар в категорията за чуждоезичен филм. Режисьорът от Иран е номиниран със своя „Търговския пътник“, но вече обяви, че ще бойкотира церемонията, защото родината му е засегната от забраната на Тръмп.

Времевото ограничение, което победителите ще имат за речта си, е 46 секунди. Не е изключено обаче неведнъж то да бъде нарушено – както се случи например с Мерил Стрийп на „Златните глобуси“.

Вижте още: МЕРИЛ СТРИЙП ЗА ДОНАЛД ТРЪМП: НАКАРА СЪРЦЕТО МИ ДА СЕ СВИВА

Само в САЩ церемонията ще бъде гледана на живо по телевизията от най-малко 40 милиона зрители. Милиони други ще проследят събитието и от всички краища на света.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС