Малко изненадващо дойде новата изложба на Николай Майсторов – един от най-големите живи български художници, в столичната галерия „Райко Алексиев“…
През 2009-а той подреди на „Шипка“ 6 картините от „Сътворение“. Първият етаж бе превзет от 28 акрилни композиции по 3/2 метра, а вторият – от над 200 проекта, изпълнени в акрил, пастел, акварел, туш, молив и креда. Преди по-малко от две години показа в Софийска градска галерия над 100 платна под наслов „Апокалипсис сега или винаги“ – отново част от темата, провокирана от библейските истории за раждането на света и завършека му. Майсторов работи по тази тема още от 90-те години – без никакво робуване на сюжета или традиционната образност. В края на 2014-та представи в галерия „Лоранъ“ цикъл акварелни рисунки под название „Пътят“, по текстове от четирите евангелия.
Новата му изложба – „100 икони х 100 сонета“, е изненадваща не толкова с обичайните за автора зашеметяващи мащаби – 100 живописни платна с размери 100/90 см., а с това, че този път Майсторов не интерпретира любимата си библейска тематика, а поезия. Но в нейната основа са отново човешките грехове, страдания, страсти и любовта. Всяко от платната е озаглавено със стих от Пабло Неруда.
Разбира се, картините не са илюстрации по поезията на прочутия чилиец. В известен смисъл те дори не са и картини, а визуална интерпретации на авторовите въпроси за човека, живота и смъртта:
„Не се стремя към творчество, а към истина. Не да твориш, а да търсиш. Бих искал да бъда освободител. Да направя човека по-свободен от себе си и от света.”
Стоте платна в „Райко Алексиев“, наситени с ярки цветове, прекрасно деформирани голи тела и горчив драматизъм, въздействат не само поотделно. Вкупом те изграждат една голяма философска мозайка, изобразяваща житейското кредо на художника:
„Животът е една постоянна загуба.“
Но при Майсторов това не е повод за мизантропия и нихилизъм, а търсене на истината и състрадание.
Картините, всяка от които е рисувана за по един ден, са подредени по стените на галерията така, че създават няколко големи полиптихи. Пътят на зрителя следва пътя на художника – преди да стигнем до голямата зала, минаваме през малкото предверие, където са окачени стоте подготвителни рисунки.
Самостоятелните изложби на Майсторов от края на 70-те години насам са над тридесет в България и над десет в Европа – най-често в Холандия, Германия и Франция. Много повече са участията му в общите изложби на Съюза на българските художници и десетки в международни биеналета и триеналета на живописта и графиката у нас и по целия свят. Сред отличията, които е получил, са наградите за живопис „Владимир Димитров-Майстора” през 1986 г., от Международното триенале на живописта „София-1996” и „Захари Зограф” от 2005 г.
Успоредно с изложбата в „Райко Алексиев“, която ще остане в галерията до 26 март, Майсторов представя и новата си, трета поред, книга със своя поезия и рисунки „Пирувам с вярата“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение