Тази неделя гледах филма на Камен Донев „Уют“. Ще споделя накратко няколко неща. Надявам се да не бъда разпъната на кръст за това, че изразявам мнение.
1. Освен столични и провинциални театри, „Арена Армеец“ и зала 1 на НДК, Камен Донев доказа, че без проблем може да напълни и киносалоните.
И то да ги напълни с хора от всякакви възрасти. До мен, например, седяха три весели баби, които през цялото време не спряха да се кикотят. Отзад се настаниха група шумни младежи. И те не престанаха да се хилят и да плюят пуканки във врата ми.
2. Има глад за качествена българска комедия.
Стига сме повтаряли крилати фрази от „Оркестър без име“, „Двойникът“ или „Дами канят“. Време е за нещо ново.
Комедия се прави много трудно. Казвам го като дългогодишен зрител и тежък консуматор на кино, театър и в по-малка степен телевизия. Казвам го и като пишещ човек. Камен Донев умее да прави комедия, владее езика на (само)иронията, сатирата и гротеската. Успешните му моноспектакли „Възгледите на един учител за народното творчество“, „За всеобщата просвета“, „За сватбите“, както и превъплъщенията му в инж. Донев са живото доказателство за това.
Вероятно точно успешното театрално дълголетие на споменатите постановки го е накарало да погледне към големия екран. Защо да не пренесе печелившата формула и там, защо да не стигне до повече зрители през големите кина в страната? Наистина, защо не.
3. „Уют“ е повече театър, отколкото кино.
Но в това, като че ли, няма нищо лошо. Твърде силно се усещаше влиянието на Камен Донев като човек на театъра и твърде слабо (все още) присъствието му като киночовек. Киното изисква друг тип разказ, друг вид сюжетна линия, друго разгръщане на образите. Поне това почувствах аз като дефицит в 146-те минути на „Уют“.
Филмът беше букет от скечове без кой знае какво развитие на повествованието, без втори и трети план. Липсваше ми редуването на сериозно със смешно. Чак към края имаше опит за подобно съчетание, но някак закъснял и неубедителен.
Историята имаше потенциал да се превърне в драмедия (жанрово съчетание на драма и комедия), но този потенциал не беше разгърнат. Зрителят трябваше сам да се догажда за скрития трагизъм на образите зад привидната им карикатурна абсурдност. А може би това е била целта?
Според мен „Уют“ би се чувствал много по-уютно в телевизията. Той е в много по-голяма степен телевизионен, отколкото кинопродукт.
4. Независимото българско кино има бъдеще.
Успешен български филм може да се направи и без участието на държавата и вездесъщия овехтял НФЦ. Каква чудесна новина!
Свалям шапка на Камен Донев за смелостта, нервите и ината да заснеме собствена продукция, без да проси държавни пари и да прави творчески компромиси. Боксофисът на „Уют“ е впечатляващ – 12 707 зрители и 123 899 лева приходи само за първите три дни от премиерата му.
5. Паралелът между фикция и реалност е неизбежен.
Получи се чудесно съвпадение между скандала с евтините апартаменти на властта и кинопремиерата на „Уют“. Филмът разказва за две семейства, които печелят от лотарията и рязко забогатяват. Местят се от панелка в луксозна къща, обаче селянията се мести с тях. Селянията е неунищожима, парата не може да я заглуши. Даже напротив – богатството е катализатор за посредствеността. Същото виждаме и днес с луксозните жилища на Цв. Цв., Цецка и останалите. Власт и посредственост са в парадоксална симбиоза. „Уют“ разказва и за това.
6. Камен Донев няма повод да се гневи, а тъкмо обратното.
Няколко пъти прочетох писмото му, напомпано с ярост, омерзение и донякъде с чувство на превъзходство. На толкова смел човек не му отива да премълчава виновниците за гнева си. Не му отива и позата на обиден и низвергнат творец. Малко доза самоирония не би била излишна. Все пак творческите му превъплъщения демонстрират солидни умения за надсмиване над себе си. Умения, които – изненадващо – напълно отсъстват от обръщението му към неясно кого.
Инж. Донев, дайте да не се взимаме много насериозно. Точно пък на Вас не ви отива.
С уважение,
От една торба с лайна
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение