Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Откриха 128 нови луни на Сатурн

Новооткритите спътници са с неправилна форма - на картофи, оприличават ги астрономите

Някои от по-старите луни на Сатурн, засечени от мисията Касини-Хюйгенс. Снимка: НАСА - Откриха 128 нови луни на Сатурн

Някои от по-старите луни на Сатурн, засечени от мисията Касини-Хюйгенс. Снимка: НАСА

Нови 128 луни бяха открити в орбитата на Сатурн, съобщава „Гардиън“. Така общият брой на спътниците му възлиза на 274 и Сатурн затвърждава господството си над Юпитер като планетата в Слънчевата система с най-много луни.

Сатурн има почти два пъти повече луни в сравнение с всички други планети, взети заедно. За сравнение: Юпитер има 95 спътника (към 5 февруари 2024 г.). Луните на Сатурн бяха официално признати от Международния астрономически съюз тази седмица и засега носят имена, съставени от цифри и букви. Те ще бъдат кръстени на по-късен етап с имена на галски, скандинавски и канадски инуитски богове, в съответствие с конвенцията за луните на Сатурн.

Екипът първо забелязва 62 луни на Сатурн, но убедени, че има още, прави допълнителни наблюдения през 2023 г. Астрономите са изследвали небето с телескопа Канада-Франция-Хавай на Мауна Кеа в Хаваите. Използвана е специална техника на работа, при която учените придобиват последователни изображения, които проследяват пътя на луната в небето и ги комбинират заедно, за да направят спътника достатъчно ярък. Всичките 128 новооткрити тела са „неправилни луни“, сравнени от наблюдателите с формата на картофи, и само няколко километра в диаметър.

По-детайлни наблюдения на множеството малки луни биха могли да дадат на учените повече информация за бурния период от ранния живот на Слънчева система, когато планетите мигрират наоколо в нестабилни орбити и сблъсъците са нещо обичайно. Новите луни са събрани в групи, което предполага, че много от тях са останки от много по-големи обекти, които са се сблъскали и разбили през последните 100 милиона години. По-детайлните анализи могат да помогнат и за разрешаването на въпросите относно формирането на пръстените на Сатурн – според най-популярната теория те са останки от луна, която е била разкъсана от гравитацията на планетата.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90