vaklushbooks

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Откриха глава на Аполон на 1800 г.

Статуята, създадена с религиозна цел, по-късно е била използвана за градски декор

Главата на Аполон е датирана от II-III в. сл. Хр. Снимка: Министерство на културата - Гърция - Откриха глава на Аполон на 1800 г.

Главата на Аполон е датирана от II-III в. сл. Хр. Снимка: Министерство на културата - Гърция

Перфектно запазена глава на Аполон откриха археолози в северозападна Гърция, съобщават от гръцкото културно министерство. Находката на около 1800 години (датирана от II-III в. сл. Хр.) е намерена по време на разкопки в античния град Филипи, предава изданието „Артнет“.  

По разкопките работят група от 15 студенти от Солунския университет, водени от професорката по византийска археология Наталия Пулос. Къдрокосият Аполон най-вероятно е бил изваян с религиозна цел, но експертите вярват, че предназначението му е било променено през Средновековието, когато статуята е служела като едно от украшенията на градския площад. Открита монета, изобразяваща император Лъв VI, кара изследователите да предполагат, че пространството е било използвано и през VIII-IX век.

Снимка: Министерство на културата – Гърция

Разкопките на Солунския университет във Филипи от последните години постепенно разкриват площад с богато декорирани сгради. Миналата година археолозите представиха статуя на Херкулес, най-вероятно един от акцентите на градския фонтан. Почти непокътнатата статуя изобразява мускулест и млад Херкулес с тояга и лъв, висящ от ръката му.

За разлика от някои гръцки богове, Аполон не е имал трайно религиозно значение в християнския Филипи. Известно е, че статуи от класическата и римската епоха продължават да украсяват обществени сгради и пространства в късния византийски период (приблизително XIII до XV век) и присъствието на Аполон вероятно сочи към културна приемственост.

Филипи е основан през 356 г. пр. Хр. от Филип II, баща на Александър Македонски. Разположен на път, който свързва Европа с Азия, градът е важна религиозна спирка след посещението на апостол Павел. Вярва се, че във Филипи той проповядва за първи път на европейска земя около 49-50 г. слб. Хр. и там покръства Лидия от Тиатира, първата жена в Европа, която приема християнството. Важността на града продължава и през римската епоха заради битката, в която Октавиан Август и Марк Антоний побеждават убийците на Гай Юлий Цезар – Марк Юний Брут и Касий.

Изглед към частта от Филипи, която в момента е във фокуса на археолозите. Снимка: Министерство на културата – Гърция

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg