Гроб на княз от първото българско царство е открит тази сутрин при разкопки на Свещения кладенец в Голямата базилика в Плиска, съобщават от Националния исторически музей. Проучването е ръководено от проф. Павел Георгиев, който се натъкнал на съоръжението, иззидано от тухли, непосредствено под купола на кладенеца. Археологът предполага, че това е мартириума на първия български мъченик за християнската вяра – княз Боян Енравота.
Боян Енравота е син на хан Омуртаг и внук на хан Крум. През 832 г. след смъртта на баща си той е трябвало да заеме престола на България. Но група велики боили се възпротивили под предлог, че той бил приел християнската вяра. При предприетото разследване княз Боян Енравота признал, че наистина е християнин и отказал да се отрече от Христос. Той бил осъден на смърт и посечен, както пише в хрониките – „извън, но недалеч от крепостните стени“ през 832 г. Вместо Боян хан станал малолетният му брат Маламир, който починал млад през 837 г.
След него престола заел третият брат Персиан, който според проф. Георгиев към 845 г. изградил малка църква-мартириум над Свещения кладенец – мястото на екзекуцията на Боян Енравота:
„Неслучайно Голямата базилика е издигната точно тук, когато християнството било прието от цар Борис I.
Този огромен храм е трябвало да символизира победата на християнството над езичеството, а гробът на Свети Боян Енравота символично да крепи основите й.“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение