Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Откриха Музей на Холокоста в една от най-популярните видеоигри

Виртуалният музей във „Фортнайт“ има за цел да се противопостави на антисемитизма в света

Във виртуалния музей са изключени обичайните емотикони и гласовия чат. Снимка: Стопкадър - Откриха Музей на Холокоста в една от най-популярните видеоигри

Във виртуалния музей са изключени обичайните емотикони и гласовия чат. Снимка: Стопкадър

Милионите геймъри, които играят „Фортнайт“, вече могат да посетят виртуален музей, посветен на Холокоста, съобщава „Арт нюзпейпър“. Наречен „Гласовете на забравените“, той ще бъде едно от местата за преминаване заедно с кралските бойни полета и бойните арени в играта. Пространството е създадено от гейм-дизайнера Люк Бернар.

Играчите могат да се разхождат в експозиции, посветени на Холокоста, и да изучават биографии на исторически личности, сред които такива като Жозефин Бейкър, Абдул Сардари – ирански дипломат, помогнал на много евреи да избягат от Франция, Хайка Гросман, участничка в Съпротивата в окупирана Полша и др.

Освен нацисткия Холокост, са разказани и други събития като антиеврейските размирици в Северна Африка през 1945 г., когато хиляди евреи загиват или са ранени.

В онлайн музея са изключени обичайните „емотикони“ на „Фортнайт“, играчите не могат да танцуват или да се бият там. Изключен е и гласовият чат. Реакцията на посетителите обаче е изключително позитивна.

Според Люк Бернар е странно, че досега никой не се е сетил да разкаже тази история във видеоигрите, които са най-популярната виртуална сцена в света. Живеещият в Лос Анджелис гейм-дизайнер разказва пред „Арт Нюзпейпър“, че идеята се родила, когато забелязал надигащия се антисемитизъм в САЩ и в целия свят.

Когато „Гласовете на забравените“ е бил готов, се е наложило да бъде спрян за кратко, защото Люк Бернар е бил подложен на тормоз от страна на бели супремасисти и отрицатели на Холокоста. Играчи с антисемитски възгледи са се опитали да попречат на другите да разглеждат музея, като са преграждали достъпа до него.

„Фортнайт“ е най-популярната безплатна игра в света. Тя има сериозно място в субкултурата на новите поколения и това прави присъствието на подобен музей особено важно, защото видеоигрите предоставят освен забавление, и много информация, смята Бернар.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg