Най-старият рунически камък се намира в Норвегия и е на около 2 хил. години, твърдят археолози. Квадратният кафеникав камък е покрит с резки, които може да се окажат най-ранният пример за писменост в Скандинавия, казват от Музея на историята на изкуствата в Осло, цитирани от изданието „ScienceNorway“.
Находката е изследвана в продължение на година, преди археолозите да заявят, че съдържа едни от най-старите рунически надписи и представлява най-стария рунически камък в света.
„Това откритие ни дава много познания за употребата на руните в ранната Желязна епоха – коментира Кристел Цилмер, професор от Университета в Осло. – Вероятно това е един от първите опити да се дялат руни върху камък в Норвегия и Скандинавия.“
Руните са били изписвани с игла или върха на нож, подсказва прецизността им. Има данни и за по-стари руни в света, но те са изписани върху други предмети, не върху камък, уточняват норвежките археолози. Смята се, че най-старите са издълбани в костен гребен, открит в Дания.
Руническият камък е открит в гроб в близост до Тирифьорд, западно от Осло. В яма в непосредствена близост до гроба са открити обгорени кости, които дават основание да се предполага, че надписът е създаден между 1 и 250 г. сл. Хр.
Плоският камък с размери 31 на 31 см съдържа няколко надписа, но не всички имат лингвистичен смисъл в настоящето. Осем руни сформират думата „idiberug“ – вероятно име на човек или фамилия, подсказваща самоличността на мъртвеца. Предстоят обаче още множество изследвания.
Руническият камък ще бъде представен пред публиката в Музея за историята на изкуството, може да се разгледа в продължение на месец след 21 януари.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение