Неизвестна снимка на Васил Левски откриха специалисти в Истанбул. Фотографията е намерена в османските архиви, където се пазят документи от съдебния процес срещу Апостола и комитетската организация.
Открива я Виктор Комбов, уредник в Националния музей „Васил Левски“.
Едва седем са фотографиите, на които безспорно е установено, че е Васил Левски. От седемте кадъра днес са останали общо 12 копия.
Фотография № 1
Най-ранната снимка на Апостола е направена през август 1867 г. В Белград, след преминаването на четата на войводата Панайот Хитов от България в Сърбия, т. нар. байряктарска снимка на Левски. Сниман е от българин придворен фотограф в Белград – Анастас Карастоянов.
Фотография № 2
Два кадъра са запечатали участниците във втората Българска легия в Белград (1867 – 68). Специалистите предполагат, че снимките са направени в самия край на 1867 г. или в началото на 1868г., в Белград отново от Анастас Карастоянов. На едната снимка Левски е сред седналите – трети от ляво надясно.
Фотография № 3
На другата снимка от легията Левски е с брат си Христо и близкия му приятел Христо Иванов-Големия. Левски и Христо Големия са в черни униформи, каквито са носели легистите тогава. Според легиста Михаил Греков, униформата е на сръбски пехотен стрелкови батальон.
Фотография № 4
На тази снимка Левски е в цял ръст, облечен в бяла униформа – реквизит на фотостудиото на придворния художник и фотограф в Букурещ Карол поп де Сатмари. Правена е вероятно в края на 1868-а или в началото на 1869-а.
Фотография № 5
Този портрет на Васил Левски е от лятото или пролетта на 1870-а. Сниман е в европейски градски дрехи.
Фотография № 6
В същите дрехи е сниман по същото време от Георги Данчов Зографина.
Фотография № 7
Най-популярната снимка на Васил Левски, по която го издирва турската полиция. На този портрет Левски е на 35 години, снимал се е в граждански дрехи – черно сако, риза, нагръдник, бяла колосана яка и модната по онова време черна вратовръзка. Снимката е правена в Букурещ, вероятно през юни 1872 г. след важното общо събрание на БРЦК.
Вижте още: ТОВА Е НЕПОЗНАТАТА СНИМКА НА ЛЕВСКИ
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение