Части от оловен печат на княз Борис I Михаил бе открит в Плиска, вероятно в дома на аристократ, свързан с владетелското семейство, съобщиха от Националния исторически музей.
Откритието е направено при проучването на сектор западно от входа на църквата върху ходово ниво, настлано със строителна керамика и плочести камъни.
Намирането на печата е голямо събитие за археолозите, тъй като сградата е била напусната организирано и всички материали са били изнесени още през Средновековието, вероятно при преместването на столицата от Плиска в Преслав.
Печатът е открит в северозападната част на Външния град на Плиска. Обектът представлява голям архитектурен комплекс, от типа на крайградски столични имения. Археолозите го датират от X-XI век. С особеностите на своята архитектура и най-вече с откритите в него многобройни и разнообразни по предназначение археологически материали, той се явява един от най-големите структури в тази част на Плиска. Разположен върху невисока тераса между две суходолия – Асардере и Дениздере, неговата планировка в много отношения напомня за някои старобългарски паметници, изградени на принципа на вписани един в друг правоъгълници с ориентация изток-запад.
Според експерти печатът вероятно е от IX век, защото в посочения период княз Борис I се оттегля от престола и постъпва в манастир. Подписва се Борис Михаил.
Разкопките в Плиска се финансират от Министерството на културата и Националния исторически музей.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение