С помощта на рентгенови лъчи под картината на Пабло Пикасо „Приклекналата беднячка“ (La Misereuse Accroupie) e открит пейзаж, върху който художникът е рисувал. Авторът на заличената картина все още не е известен, пише „Гардиън“.
Експерти в областта на изкуството с по-набито око са забелязали нещо нередно в „Приклекналата беднячка“ още през 1992-а, 90 години след като е създадена. На места четката на художника е имала различен наклон от използвания за създаването на образа на жената. Освен това там, където боята леко се е пропукала, прозира цветът, използван за първата картина.
„Този подход винаги предполага или смяна на композицията, или повторно използване на платното“, коментира Сандра Уебстър-Кук от галерията в Торонто, където се съхранява картината на Пикасо.
След откритието с помощта на рентгенови лъчи, екип от експерти от Северозападния университет в Торонто извършват и рентгенофлуоресцентен анализ и разкриват разположението на химичните елементи по платното, което им дава контурите на първообраза. Остава да се разбере кои цветове са използвани за оригиналната картина.
Учените обаче откриват и още нещо, което не е влизало в очакванията им – просякинята е държала в дясната си ръка парче хляб – не е ясно обаче защо живописецът е решил да го премахне по-късно.
Двете детайлни проучвания показват, че Пикасо е взаимствал първоначалните форми на хълмовете от пейзажа, за да създаде контурите на фигурата на жената. Природата от оригиналната картина пък е вдъхновена от реално съществуваща местност в Барселона. А колкото до автора на първото изображение – все още има само предположения около името му.
Не за пръв път произведение на Пикасо събужда подобен интерес – още две негови картини доказано са рисувани върху портрети на мъже. Това са „Гладещата жена“ и „Синята стая“ – те също са от т. нар. Син период на Пикасо.
„Интересното за Синия период е, че Пикасо е рисувал върху вече използвани платна, защото най-вероятно в този етап на живота си не винаги е имал пари за нови“, казва Марк Уолтън от Северозападния университет.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение